Сликарска колонија „Божа Илић“, која је ове године одржана на Грепцу, а по којој је Прокупље познато и у многим деловима света, завршена је јуче у пријатном разговору сликара и анализирању свега што се десило у претходних седам дана.
У овогодишњој колонији учествовали су сликари из Софије Данијела Ефремова и Чајка Абаџијева, из Београда Јасна Николић, Марија Шавија и Миле Шаула, из Бојника Александар Радивојевић и Прокупља Братислав Стајковић, Љубомир Цекић, Милан Илић, Владан Лабовић и Славиша Болчина.
-Ова колонија је врло важна и значајна за наш град, а ви сте ти, који својим учествовањем и стварањем у њој, у свету проносите име Прокупља. Она је неколико година уназад део програма славских свечаности, јер Прокупље 21. јула обележава своју градску славу. Због тога сте нам јако важни гости. Ликовна колонија носи име нашег познатог сликара Боже Илића, а ви својим сликама, остављате трајан траг у њеном постојању, рекла је већник за културу Града Прокупља Милица Ерић, поздрављајући учеснике овогодишње колоније.
Историчар уметности и в.д. директора у Народном музеју Топлице Драган Поповић је нагласио да ће и после ове сликарске манифестације, учесници оставити по два своја дела Музеју. Тиме ће се број слика, које остају у трајном власништву ове установе културе, увећати за још 25. квалитетних дела.
-Ово је 25. ликовна колонија и представља један мали јубилеј, али и велики успех за Музеј, који је успео да однегује овакву једну манифестацију, без прекида. Ових 25. година, значи заправо четврт века успеха. Оно што је важно и што треба истаћи, јесте и то да смо ове године колонији вратили међународни карактер, јер имамо гошће из Бугарске, рекао је Поповић и додао да су ове године сликари насликали око тридесет слика.
Једна од учесница колоније, била је и сликарака Јасна Николић, која живи и ради у Београду, али је пореклом из нашег краја, тачније из села Бублица.
-Осећам као да једним делом свог бића припадам овде, јер ми је отац из Бублице и драго ми је да сам сада овде. По први пут учествујем на овој колонији и док сликам, углавном се бавим унутрашњим стањем, доживљајима, догађајима, односима између људи, као и односима које човек има сам са собом, са Богом и са свим што га окружује, рекла је сликарка Јасна.
Она је објаснила да на индиректан начин док слика користи доста симбола.
-Мало се ослањам на архи тип, на бајку, на причу, има нечег и наративног, а боје ме увек вуку. Прво јутро кад сам дошла овде и изашла у ову дивну природу, повукла ме је шума, јер она је за мене неко ново агрегатно стање, као зелено море је, а то је стварно тако. Овде све врви од живота, а опет има неку своју тишину и тајну. Док осликавам своја платна све се деси спонтано, али са оволико сликарског искуства, видим да су то утисци, које непосредно понесем, па они нађу свој пут да изађу. Волим те симболе како бих што шире комуницирала са публиком. Код свих се не отворе исто, али драго ми је ако има неке комуникације и ако се она уопште деси, истакла је сликарка Николић, која је деведесетих година живела и стварала у Лондону, али се како је нагласила увек враћала Београду.
Сликарака из Софије Данијела Ефремова је овом приликом рекла да је по први пут дошла у Србију и Прокупље и на колонију „Божа Илић“ на Грепцу.
-Овде је све лепо организовано и упознала сам добре људе и исто такве сликаре. Ја сам сликала природну лепоту вашег краја, која је врло живописна и врло изражајна. Из овог радног дружења, у своју Бугарску, понећу лепе успомене и на колонију и на остале учеснике, са којима ћу пријатељство наставити да негујем и кад одем у свој родни град, истакла је бугарска сликарака Данијела Ефремова.
Она је додала да су по доласку на колонију, сви заједно обишли Народни музеј Топлице, галерију „Божа Илић“ и Дом културе, где су присуствовали отварању изложбе слика, које су настале на још једној ликовној колонији коју наш град има, а то је „Ивањданска колонија“.