Историјски Архив „Топлице“ у сарадњи са Министарством културе,Општином Прокупље и Народним музејом Топлице,поводом 100 година Великог рата организовао је свечану промоцију тематског зборника Други пешадијски пук „Књаз Михаило“- Гвоздени пук у ослободилачким ратовима 1912-1918.
Промоцији Зборника,који је резултат научног скупа одржаног 5. октобра 2012. године на овом истом месту,поводом стогодишњице мобилизације Другог пешадијског пука за Први Балкански рат,присуствовали су представници локалне самоуправе,Војске,Цркве,установа културе,историчари,књижевници.
Директор Историјског архива „Топлице“ Милан Стојановић поздравио је госте и изразио посебно задовољство због присуства заменика команданта Треће бригаде копнене војске,пуковника Грбића,која је настављач славне традиције Другог пешадијског Гвозденог пука.
– Историјски архив „Топлице“ је издавањем овог Зборника узео учешће у обележавању великог јубилеја. Данашњи датум није случајно изабран за његову промоцију. На данашњи дан 1914. године почела је чувена Кумановска битка,једна у низу битака у којима ће се Други пешадијски пук истаћи,пук који је касније,због истакнуте храбрости својих старешина и војника,добио назив „Гвоздени пук“,рекао је Стојановић.
У име локалне самоуправе обратио се председник СО Прокупље Радослав Михајловић,који је подсетио на импозантну параду која је у Прокупљу одржана пре две године,поводом мобилизације Гвозденог пука када је кренуо у славну епопеју.
– Општина Прокупље,поносна на своје славне традиције,на Гвоздени пук,са изузетним задовољством организовала је низ манифестација у оквиру обележавања сто година од почетка ослободилачких ратова 1912-1918. године. Овај Зборник остаје на понос нама и будућим генерацијама да чувају нашу славну историју,рекао је Михајловић.
Рецензент Зборника,магистар Радоје Костић говорио је о ратном путу Гвозденог пука,о храбрости,пожртвовању,родољубљу.
– Топлица данас подиже споменик својим јунацима,јер књига је споменик без премца. Она је јача и трајнија од мермера,бронзе,па и злата. Писана реч је највећи домет људске цивилизације,зато је ово велики дан за Топлицу. Говорити о Гвозденом пуку у неколико реченица је незахвално,довољно је само рећи где је било најтеже,ту је био Гвоздени пук,истакао је Костић.
У свом говору поводом промоције Зборника,историчар проф. др Божица Младеновић истакла је мисли нашег нобеловца Иве Андрића: „Само неуки и неразумни људи могу сматрати да је прошлост мртва и непролазним зидом заувек одвојена од садашњице. Истина је,напротив,да је све оно што је човек некада мислио,осећао,радио,нераскидиво уткано у оно што ми данас мислимо,осећамо и радимо. Уносити светлост научне истине у догађаје из прошлости,значи служити данашњици“.
– Теме у Зборнику нису обрађене само са историографске стране,већ он садржи и радове социолога,дипломата,економиста,публициста,чиме добија један мултидисциплинарни карактер и шири приступ са различитих аспеката,истакао је историчар Саша Станојевић.
Један од аутора радова и председавајући на округлом столу 2012. године,из кога је проистекао Зборник,књижевник и јавни радник Ратко Зечевић подсетио је на чувене речи које је,приликом откривања споменика Топличким јунацима у Прокупљу,изговорио тадашњи патријарх Варнава пред хиљадама људи: „Историја Топлице је,браћо и сестре,у сјајној минијатури историја целокупног српског народа“.
Славни Гвоздени пук расформиран је 1920. године,када су по завршетку Првог светског рата његови војници чинили Краљеву гарду.
Издавач Зборника је Историјски архив „Топлице“,главни одговорни уредник Драган Лекић,редакциони одбор чине Милан Стојановић,Драган Лекић,Петко Марјановић,Радоје Костић,Саша Станојевић,Ратко Зечевић. Рецензенти Божица
Зборник је штампан под покровитељством Министарства културе и информисања и Општине Прокупље.