Пројектом „Ево рука“,прокупачки Дом културе учествовао је на конкурсу Националне службе за запошљавање за јавне радове из хуманитарно –образовне делатности.
Овај пројекат,у коме су учествовали радници Дома културе,али и радници на јавним радовима у овој установи,реализован је кроз интерактивне радионице са ученицима од петог до осмог разреда у свим прокупачким основним школама.
-Циљна група су била деца која су на било који начин била део вршњачког насиља. У овим радионицама одлучивали су директори школа и њихови психолози и педагози,рекла је координатор пројекта „Ево рука“ Ивана Ђурковић и додала да је кроз радионице прошло око стотину деце.
За рад у радионицама,према речима Ђурковићеве,коришћена је литература социјалног радника Милунке Вељковић.
-Радионице су садржале различите асоцијације,кроз које су учесници имали задатак да препознају о којој врсти насиља се ради. Садржале су и анонимну анкету и анонимно писање прича о евентуалном насиљу или директном учешћу у њему. Из њих смо сазнали да су деца делимично информисана. Оно што је најважније јесте то да су им радионице помогле да превазиђу страх да говоре о томе и да су научили да је у свему најбитније да буду искрени и јавно причају о проблемима,као и да се обрате старијима и стручним лицима за помоћ где год се налазе,нагласила је Ђурковић.
Пројекат „Ево рука“ је показао да у борбу са овим проблемом треба да се укључе најпре родитељи,наставници и стручне службе,које већ раде на сузбијању вршњачког насиља.
-Реализацијом овог пројекта Дом културе је још једном потврдио колико брине о својим најмлађим суграђанима и жели да им се приближи својим активностима и кроз њих им помогне колико год је у могућности да превазиђу проблеме који прате њихово одрастање,нагласила је директорка Дома културе Тијана Петровић.
Пројекат „Ево рука“ почео је још у септембру,а завршава се 28. децембра у Народном музеју Топлице програмом који су заједничким снагама на радионицама припремили ученици и радници Дома културе,који су учествовали у њима.