Као и претходних година, тако и ове, буџетом за 2021. годину Влада Србије определила је средства за акцију субвенционисаног одмора у Србији током 2021. године. Грађанима је омогућен боравак и одмор у бањама, на планинама као и у сеоским туристичким домаћинствима широм Србије.
Ово је била погодност за све који су желели да се одморе у амбијенту нетакнуте природе у Србији, да смање психолошки притисак и стрес као последица актуелне здравствене опасности и ограниченог рада и кретања у време пандемије корона вируса, као и услед немогућности путовања ван наших граница.
У оваквој ситуацији лежи и велика шанса и одређене погодности за хотелијере, власнике објеката за смештај на планинским и у бањским локацијама а посебно за развој сеоског туризма.
Према речима директора Туристичке организације града Прокупља Симона Симоновића, на подручју града Прокупља у систему ваучера за сада се једино налази хотел „Хамеум“, категорисан са четири звездице. Како би ојачали понуду за ваучерски систем на територији Прокупља, у плану је стална едукација постојећих угоститеља и лица заинтересованих за сеоски туризам.
Да би олакшао пут, директор Симоновић је објаснио кораке трансформације пољопривредних газдинстава у сеоска туристичка домаћинства. Он даље објашњава, да би сеоско газдинство прешло пут до „сеоског туристичког домаћинства“, први корак је да се то газдинство упише у регистар пољопривредних газдинстава у управи за трезор, потом поднесе захтев јединици локалне самоуправе (ЈЛС) за доделу креденцијала за рад у електронском систему „еТуриста“, након пријема креденцијала, преко „еТуристе“ подноси се захтев за категорисање, након тога, комисија за категорисање ЈЛС излази на локалитет по тачно дефинисаној чек листи и посебним Решењем које траје три године, регистрованом пољопривредном газдинству додељује статус „сеоског туристичког домаћинства“. Овим поступком, ставља се у законску форму рад свих субјеката који желе да се активно баве сеоским туризмом и аплицирају за ваучерски систем.
Да би угоститељи који пружају услуге смештаја ушли у ваучерски систем, обавезна је категоризација, напомиње Симоновић.
Захваљујући ваучерима Владе Србије многи хотелијери, угоститељи и приватна лица у Србији су на основу увећане потражње подигли кредите и инвестирали у проширење и унапређење својих смештајних капацитета и то им се исплатило јер се акција поделе ваучера за субвенционисани одмор у Србији током претходних пет година показала као веома исплатива и једна од најпопуларнијих субвенција.
-Улагање у туризам се многоструко исплати за привреду, јер он у Србији сваке године бележи безмало двоцифрену стопу раста, казао је Симоновић и подвукао да ће и Туристичка организација града Прокупља, уз несебичну подршку руководства Града, покренути иницијативе за различите обуке, форуме и конференције на тему развоја сеоског туризма како би се будућа сеоска туристичка домаћинства укључила у укупну туристичку понуду града Прокупља.
Према његовим речима, на подручју Прокупља има много услова за развој сеоског туризма и много заинтересованих власника пољопривредних газдинстава и тзв. етно кућа који су се јавили Туристичкој организацији за помоћ у раду.
–Многи који поседују куће и имања на селу која би била идеална за овакав вид туризма морају прво да прођу обуку и категоризацију, казао је директор Симоновић, а Туристичка организација је пуни партнер и помоћ свима на том путу.
На крају и у духу ове теме, Симоновић најављује скори први едукативни форум „Значај развоја сеоског туризма за развој локалне заједнице“ који ће окупити функционере Града, професоре са факултета за туризам, професоре са Високе пољопривредне школе, стручна лица из Пољопривредно-стручне службе, најважније привреднике са територије, винарије као и лица која желе да аплицирају за статус сеоског туристичког домаћинства.
–Секундарни бенефит је и сублимација и афирмација пољопривредних производа који би, након брендирања и добијања потребних дозвола, били понуђени тржишту а сами произвођачи би тако имали многоструку корист, завршава Симоновић.