На Жичком сабору библиотекара 2021. године у Краљеву, на стручном скупу са међународним учешћем, представила се и Народна библиотека „Раде Драинац“. Тема овог стручног скупа била је „Библиотеке и културни туризам“, а о њој је говорио директор прокупачке Библиотеке Драган Огњановић.
–Када је реч о граду Прокупљу, културни туризам је у развоју и значајни помаци су постигнути од 2017. године. Створени су инфраструктурни услови, отворене су сталне музејске поставке и подигнути су споменици поводом великих јубилеја из Првог светског рата. Народна библиотека „Раде Драинац“ Прокупље носи име по једном од најзначајнијих српских песника Раду Драинцу и њена културно-туристичка понуда се у највећем делу заснива управо на овој чињеници, рекао је директор Огњановић.
Он је овом приликом истакао важност књижевне манифестације „Драинчеви сусрети песника“, која има традицију дужу од пола века и Књижевно-меморијалну поставку „Раде Драинац (1899‒1943)” као прве, ове врсте у Топличком округу.
Осим што сведочи о животу и делу једног од најзначајнијих песника српске авангарде Раду Драинцу, поставка својом музеолошком експозицијом представља пример успешно реализоване идеје о ширењу мреже књижевних музеја (спомен-соба) у Републици Србији. За две године колико постоји, поставку је посетило око 2000 посетилаца и готово да није било значајније делегације која је посетила Прокупље, а да није обишла Књижевно-меморијалну поставку „Раде Драинац“.
–Народна библиотека „Раде Драинац“ укључила се у промоцију и развој културно-туристичких вредности које се налазе у њеним збиркама и њеном власништву: Књижевно-меморијалне поставке „Раде Драинац (1899-1943)“ и Драинчевих књижевних сусрета. Јасно је да ове културно-туристичке вредности не могу самостално да буду битан чинилац туристичке понуде југоисточне Србије, али кроз умрежавање и формирање туристичких маршрута, попут у Војводини већ реализоване „У походу песништву“, или руте „Књижевни музеји Србије“ или уже „Књижевници и уметници југоисточне Србије“, и прокупачка библиотека може пронаћи сигурно место на туристичкој мапи Србије, нагласио је Огњановић.
Према његовим речима, као шанса за културно-туристичку понуду прокупачке библиотеке су све актуелније градске викенд туре, а уз сарадњу са Туристичком организацијом Прокупља и укључивање Књижевно-меморијале поставке „Раде Драинац“ у стални програм оваквих туристичких тура.
–Када су у питању Драинчеви књижевни сусрети, њихова боља маркетиншка промоција, даље побољшање квалитета програма и умрежавање са сличним манифестацијама у Србији и Европи, могли би утицати на побољшање културно туристичке понуде Прокупља и југоисточне Србије. Посета прокупачким и блачким винаријама у склопу винских маршута, могла би као станицу имати и обилазак поставке о великом боему Раду Драинцу. Могућности за промену на боље је и осмишљавање маршруте „Кроз Топлицу путевима књижевних јунака српских писаца“, подвукао је директор Народне библиотеке Драган Огњановић.
Представљајући прокупачку Библиотеку, он је закључио да се у сваком случају, библиотечко-информациона делатност у свом делокругу рада може бавити и културним туризмом, али се мора имати на уму да то није претежни и најзначајнији део делатности библиотека, али је свакако користан и са добром перспективом за даље унапређење.