Поводом обележавања 22. априла Дана сећања на жртве холокауста, геноцида и других жртава фашизма у Другом светском рату данас је у Народном музеју Топлице отворена изложба „Топличани заточеници логора у Аустрији и Норвешкој у Другом светском рату“, аутора Дарка Жарића саветника и Маје Димић историчара у том музеју.
Ради се о реплици изложбе која је приказана још 2013. године поводом обележавања 70 година од дана када је прва група Топличана одведена у нацистичке логоре и коју је финанасирало Министарство културе Републике Србије са близу 200.000 динара.
Изложбу је отворио в. д. директор музеја Драган Поповић подсећајући да је тих ратних година у логорима којих је било око 2.000 на територији тада поробљене Европе било заточено и више од 300 Топличана.
Како је истакао аутор изложбе Драко Жарић тада је из Топлице 190 људи одведено у Матхаузен у Аустрији, а 124 Топличана је било заточено у 23 логора у Норвешкој.
–Ова изложба представља симбол страдања и стравичних злочина који су се дешавали током Другог светског рата а велики део овде изложених експоната, докумената, слика и предмета је прикупљена одмах после завршетка Другог светског рата, накох ослобођења тих логора, а велики број смо добили од потомака логораша из њихових приватних архива, истакао је Жарић.
–Немамо прецизне податке колико се Топличана вратило из тих логора смрти, рекао је Жарић и додао да се зна да је из старе Југославије одведено око 4.200 људи у логоре, а даје само њих 1.500 успело да преживи, међу којима и неколико десетина Топличана.
Жарић је подвукао да је један од најпознатијих заточеника Матхаузена био Драган Поповић, оснивач прокупачког музеја који је у том логору успео да „превари смрт“ и преживи две године, упркос настојању нациста да животе логораша храном и условима сведу на највише највише шест месеци живота.
Изложба, коју ће Прокупчани моћи да виде до 5. маја, садржи 365 разних фотографија из логора и слике преживелих, изложених на 33 паноа, мноштво писаних сведочанстава логораша, докумената, личних предмета, међу којима посебно место заузима и једна логорашка блуза коју је заточеник донео на себи кући вративши се из заробљеништва, једина која је у поседу неког од музеја у Србији.
Интересантно је да су данас присутни на изложби, међу којима су преовладавали ђаци прокупачких основних школа имали прилику да виде како изгледа такозвано „стручно вођење изложбе“ током кога су аутори ближе објашњавали експонате, слике или предмете и одговарали на питања посетилаца.