Дан победе над фашизмом – 9. мај, данас је у Прокупљу обележен уз највеће државне и војне почасти, полагањем венаца на споменик палим родољубима у Другом светском рату пред зградом Скупштине Града.
Венце су положиле делегације Војске Србије, Града Прокупља, Топличког управног округа, СУБНОР-а и других борачких и грађанских удружења.
Бројним грађанима и ученицима прокупачких основних школа обратио се заменик градоначелника Прокупља Мирослав Антовић.
Он је подсетио да се на данашњи дан окончало највеће страдање и уништавање које је људска цивилизација икад доживела, па је због тога то и један од најзначајнијих датума за цео свет.
–Тој историјској победи над фашизмом велики допринос дала је и Србија, а и народ Топлице, казао је Антовић и додао да су слобода, понос и јунаштво кључне речи у српском народу.
–Тада окупирани, стали смо под барјак слободе и кренули на далеко моћнијег непријатеља, да га протерамо са родне груде и да заштитимо не само свој, већ и друге народе који су живели на овим просторима, на тај начин потврдивши да су Срби, бројчано мали народ али велики у својим слободарским и праведним циљевима, истакао је Антовић.
Он је потсетио на јаку антифашистичку традицију у српском народу и на мир, толеранцију и солидарност, принципе на којима се наше друштво развија.
–Овај датум 9. мај је и дан Европе који је нераскидиво повезан са тековинама антифашизма, јер је савремена Европа заснована на тим тековинама, а као учесница на страни савезника и следбеница тих принципа и Србија је нераскидиви део те велике европске породице, нагласио је Антовић.
Он је подвукао да је данас јако важно указати младим генерацијама колико је битна борба против свих облика дискриминације у свету, расизма и свих других облика мржње и нетолеранције које воде у фашизам.
–Најбољи начин да напредујемо је да градимо и стварамо стабилну и јаку земљу окренуту миру и будућности, да стварамо нове могућности за сваког нашег грађанина чији је бољи живот наша обавеза, а сваки наш уложени напор и труд да створимо модеран град, вратиће нам се вишеструко, јер ће Прокупље постати напредна заједница срећних људи у коме ће млади људи остајати да живе и привређују и тако обезбедити и своју и будућност новим генерацијама, нагласио је заменик градоначелника Прокупља Мирослав Антовић.
У Другом светсдком рату погинуло је 55 милиона људи или три посто тадашњег становништва, а само на територији тадашње Југославије страдало је близу два милиона људи од чега велики број Срба.
У културно уметничком делу програма пред спомеником палим родољубима у Другом светском рату наступио је хор Музичке школе „Корнелије Станковић“ уз пратњу на хармоници Љубомира Вукићевића, под управом диригента Сање Стојковић – Антовић, као и ученица прокупачке Гимназије Мина Стајковић са стиховима Ђуре Јакшића и ученица Основне школе „Никодије Стојаноивић -Татко“ Јована Аранђеловић са стиховима Матије Бећковића.
Свечаности су поред грађана Прокупља присуствовали и ученици виших разреда прокупачких основних школа које носе име по народним херојима из Другог светског рата, Никодије Стојановић -Татко и Ратко Павловић -Ћићко, за које је ово био својеврстан историјски час.