Ученици Пољопривредне школе „Радош Јовановић -Сеља“ у Прокупљу овај летњи распуст искористиће за стручну праксу током које ће радити у школским пластеницима, воћњацима и на фарми кока носиља, казао је координатор стручне праксе у тој школи професор Слободан Крсмановић.
Према његовим речима три недеље након завршетка школске године око 200, од укупно 400 ђака свих разреда те школе имаће свакодневне активности на школском пољопривредном добру.
-Имамо четири пластеника са поврћем које је ове године добро родило и одличног је квалитета, казао је Крсмановић и нагласио да је то искључиво заслуга ђака, који су вредно радили уз помоћ професора и техничког особља школе.
-Деца су учествовала у пољопривредној производњи од самог почетка, произвела су и посадила расад, углавном паприке и парадајза, а сада учествују у брању и продаји тог поврћа на тезгама у близини школе, истиче професор Крсмановић и наглашава да се поврће произведено у њиховим пластеницима брзо распрода јер му је квалитет одличан, а цена много нижа него на прокупачким зеленим пијацама.
Поред овога приходе школи доноси и огледно поље пшенице на 1,2 хектара са кога ће ове године бити пожњевено око четири тоне хлебног жита.
-Један део брашна ће се искористити у школској пекари за производњу пецива и колача, а вишак ћемо продати, истакао је професор Крсмановић.
Пољопривредна школа у Прокупљу једна је од најбољих у Србији, позната по практичној настави током које су развили напредно пољопривредно добро у чијем саставу су још и фарма од 300 кока носиља и засади од 30 ари под вишњом, као и 4,5 хектара под шљивом.
-Ова година је била изузетно добра за воћаре, па смо тако из нашег засада убрали 2,5 тона вишања које смо одмах предали откупљивачима, наглашава Крсмановић.
Он истиче да је у тој области планирано и проширење производње на прераду воћа, па се већ од наредне године може очекивати да ђаци Пољопривредне школе током праксе у групама где се учи кулинарство почну да производе домаће џемове, слатка и компоте за потребе ђачке кухиње али и за продају.
Професор Слободан Крсмановић наглашава да економија Пољопривредне школе „Радош Јовановић-Сеља“ доноси значајна средства која се улажу у побољшање ученичког стандарда и услова за научно и стручно усавршавање кадрова.