Припадници 310. инжињеријског батаљона из састава Копнене војске поставили су мост преко археолошких ископина на брду Хисар у Прокупљу ради обезбеђења услова за наставак радова на уређењу ове локације.
Реч је о тешком механизованом мосту, дужине 20 метара и носивости до 60 тона укупног оптерећења, којим ће моћи да саобраћају тешке грађевинске машине ангажоване на асфалтирању саобраћајница до овог брда, на ком се налазе остаци средњовековне тврђаве.
Локална самоуправа је радове на уређењу брда Хисар и рестаурацију археолошких и историјских знаменитости започела пре три године уз подршку ресорних министарстава, а помоћ Војске Србије је била кључна за наставак радова будући да се на траси налазе вредна археолошка налазишта и ископине које је требало премостити.
Реализација ове активности, којом Војска Србије пружа подршку локалној самоуправи, представљала је и одличну прилику за додатно оспособљавање инжињераца за постављање тешких механизованих мостова, који су намењени за савлађивање сувих и водених препрека до 40 метара ширине.
Заменик градоначелника Прокупља, Мирослав Антовић, изјавио је да је Град Прокупље започео низ археолошких истраживања и бројне пројекте на читавом комплексу Хисар. „Да би се пројекти одобрени од стране ресорних министарстава привели крају, било је неопходно постављање моста, за чију помоћ се Град Прокупље обратио Војсци Србије. Припадници инжињеријског батаљона из састава Треће бригаде Копнене војске, изашли су нам у сусрет, поставили мост и на овај начин још једном показали да је сарадња између јединица локалне самоуправе и Војске Србије на завидном нивоу”, истакао је Антовић. Затим је додао да се ускоро очекује завршетак радова на асфалтирању паркинга као и завршетак тендера за извођаче радова на цитадели, тј. постављању летње позорнице на Хисару. „Читав комплекс Хисар је под археолошком заштитом и радови ће се наставити у наредном периоду, у највећој мери током следеће године”, закључио је Антовић.
Сања Црнобрња Красић, виши кустос, археолог Народног музеја Топлице и руководилац археолошких истраживања Хисара каже да је ове године реализована трећа кампања археолошких истраживања на Хисару. „Оно што је задивљујуће у овој кампањи је помоћ војске, тј. постављање војног моста преко археолошког налазишта, јер таква пракса није забележена у српској археологији, а заправо представља сјајан компромис између инвестиционих инфраструктурних пројеката града и саме заштите археолошког наслеђа. Изражавам велико дивљење према припадницима Војске Србије, у смислу да су брзо и безбедно успели да поставе овакав мост и да изведу једну захтевну акцију, а да при том није дошло до оштећења архитектуре археолошког налазишта, које је откривено прошле године”, истакла је она и додала да ова акција показује могућности и путоказ даље сарадње свих који раде на заштити културног наслеђа Србије са војском, тамо где буде било потребно, а да се на Хисару сада налази обезбеђен вишевременски архитектонски комплекс, на коме су на малом простору констатовани трагови насељавања Хисара у бронзано доба, касно римско доба, рано византијско доба, доба српског средњег века, што показује да је Прокупље било густо насељавано у разним епохама.
Потпуковник Бојан Миленковић, заменик команданта 310. инжињеријског батаљона изјавио је да припадници инжињеријскиог батаљона, осим пружања помоћи, унапређују своју оспособљеност за руковање инжињеријским машинама, које се у Војсци Србије користе за уређење путева, савлађивање препрека, запречавање и маскирање. „Постављање овог моста посматрамо као наставак дугогодишње сарадње са Градом Прокупљем, која је на врло високом нивоу. Осим у Прокупљу, у претходном периоду, припадници наше јединице су кроз пројекте цивилно-војне сарадње у Топличком крају учествовали у чишћењу корита реке Топлице и Косанице у Куршумлији, као и Јошанице у Блацу, тако да је ово само један у низу пројеката цивилно-војне сарадње”, додао је потпуковник Миленковић.
Капетан прве класе Милош Рајковић, изјавио је да је свим припадницима инжињеријског батаљона драго што су извођењем дела практичне обуке и постављањем тешког механизованох моста, помогли у стварању услова за наставак радова на уређењу прилаза овом локалитету и на неки начин допринели очувању дела богате историје и културе Прокупља. Мост је дужине 20 метара, велике носивости и омогућиће несметан прилаз и прелазак тешке механизације и грађевинских машина, без бојазан по безбедност локалитета и људи који на њему раде.