У Народном музеју Топлице представљена је књига „Лекар у служби свог народа“, аутора Новице Шаулића, коју је поводом 145 година од рођења др Алексе Савића, приредила и објавила Подружница српског лекарског друштва у Прокупљу.
-Књигу смо приредили у знак сећања на овог великог српског хуманисту, а у склопу 75 година од оснивања наше подружнице. Данас је представљамо јавноси и ученицима, који похађају Медицинску школу у нашем граду, која носи његово име и који обележавају дан своје школе. Пре самог почетка овог књижевног сусрета, на Хисару смо, заједно са њим, а положили венце пијетета на спомен бисту др Алексе Савића, рекао је др Срђан Мијатовић.
Он је навео да су поводом 75 година јубилеја подружнице у Прокупљу, прошле године објавили фототипско издање књиге „Лекар у служби свог народа, др Алекса Савић, министар народног здравља“, коју је 1936. године објавио и написао Новица Шаулић.
Он је био савременик Алекси Савићу и његов политички опонент у том периоду, али из књиге се види дубоко поштовање за све оно што је он урадио.
Новица Шаулић је некада, говорећи о томе шта његова књига казује записао, да је пред читаоцима пример народног лекара, ратника , управника, шефа – на делу, у схватању савременика, у успомени најдражих, од сељака којима је у рату и у миру био пријатељ и ради којих је створио хигијенску културу у свом крају.
-Пред нама је политичар, прави народни представник и министар – слуга народних потреба. Пред вама је лични живот, рушење организма годинама и потпуно предан рад за народ, у складу са дотадашњим животом, тестамент, којим је највећи део своје имовине оставио народу. Зато је ова књига живота потребна појединцу, да му покаже рад у служби својој земљи и народу, потребна друштву, да би осетио значај људи, који су снага земље и који смрћу остављају место без замене. Помисао на велико дело ових људи, изградњу заједничког добра, радује душу, а векови му певају песму. Оваква служба, истински испуњена радом и несебичном жељом за опште добро, можда је најбоље решење тајне краткотрајног живота. Ово је разумео и испунио др Алекса Савић, овако је о веома поштованом и великом човеку, др Алекси Савићу писао Новица Шаулић.
Доктор Мијатовић је истакао да читаоци из књиге могу да виде заначај тога што је др Савић оставио.
-Добро је да је тако, јер би се са временом изгубило много тога да није било те књиге, јер све оно што није записано, брзо се заборавља. Полако се трудимо да кроз записана сећања вратимо све те људе, који су дали допринос не само здравству, него и широј друштвеној заједници, са свим оним што су радили, а једна од њих је свакако наш доктор Алекса Савић, који је у међувремену добио своје заслужено место и испоштован и од Прокупчана, али и Топличана, истакао је председник Подружнице српског лекарског друштва Прокупље др Срђан Мијатовић.
Он је овом приликом додао да је у склопу издавачке делатности Подружнице у Прокупљу објављена и монографија о историјату здравства Топлице, коју је написала проф. др Славица Филиповић. Захваљујући њој, како је наведено, види се да је др Алекса Савић, дао огроман допринос тадашњој целокупној друштвеној заједници у свим областима живота.
-Наш народни лекар није дао допринос само здравству, него и просвети и уопште самом функционисању Прокупља. Заслужан је за отворање Средње пољопривредне школе, за отврање Болнице, водовода, отворио је бројне чесме по целом Топличком округу и још много тога. Прва монографија је написана на 100 страница, а ова друга, која ће бити представљена јавности 9. јуна ове године, на Сусретима лекара Топлице, имаће преко 400 страница. Њен назив је „Путевима модерне српске медицине у топличком крају од 1912. до 1941. године“, нагласио је др Мијатовић.
Он је навео да нова књига обилује мноштвом научних чињеница и садржи научне монографије. Објаснио је да прва обухвата период од ослобођења од Турака до Балканских ратова, а да друга обилује мноштвом научних чињеница и поткрепљена је бројним документима и историјским подацима. Она ће нас упознати и са биографијама и личностима, које су дале велики допринос, не само здравству, већ и комплетној друштвеној заједници у том периоду у Прокупљу.
-То су многи учени људи, који су постављали темеље тадашњег модерног живота, како у Прокупљу, тако и у Топлици и шире, с обзиром на то да је већи број њих наставио своју каријеру и свој живот у другим местима, сећајући се Топлице увек са великим поштовањем и љубављу према свему што су у њој доживели, подвукао је др Срђан Мијатовић.
О др Алекси Савићу, у чију част и сећање на њега је и приређен овај књижевни сусрет, на коме су изнете многе занимљиве и досад непознате ствари у вези са његовим релативно кратким, али веома испуњеним животом, говорили су и историчар кустос Драко Жарић и професор књижевности Драган Огњановић. Они су из свог угла испричали много лепих дешавања, али и бројних значајних дела, које је оставио Прокупљу и Топлици, а које су увек биле у служби човека као индивидуе, али и целог народа у Топлици.