Основна школа „Вук Караџић“ у Житном Потоку, у оквиру друге фазе РОМАКТЕД програма, добила је потпуно нову учионицу, са свом неопходном опремом, која ће, ромској деци, али и свима онима, који желе да квалитетно проведу своје слободно време, служити као креативни кутак.
Тим поводом уговоре о реализацији пројекта, у име Града Прокупља је потписао градоначелник Мирослав Антовић, а у име Основне школе „Вук Караџић“ Иван Прелић.
-Тражили смо право решење и нашли смо га тако што смо одлучили да је управо овај „креативан кутак“, односно потпуно обновљена учиионица оно што је потребно овој школи и средини. Сама замисао била је да се опреми простор са лаптопом и свим пратећим садржајима, како би свој деци која похађају ову школу, а посебно младим Ромима, створили услове за њихово даље усавршавање, рекао је градоначелник Прокупља Мирослав Антовић приликом посете Житном Потоку.
Директор ове школе Иван Прелић је навео да је школа у Житном Потоку удаљена од града Прокупља, 30 километара, да има 95 одсто ромске деце, односно 60-70 ученика у школи.
-Оно што смо ми препознали код наше деце, јесте да они своје слободно време поподне немају где да проведу, нарочито у неком зимском периоду. Овде нема културних и спортских дешавања, биоскопа, позоришта. С обзиром на то да нам школа ради 24 сата дневно, пет дана у недељи, јер овде имамо и Дом ученика, где нам станују ученици из околних села, решили смо да у оквиру њега направимо креативни кутак. У њему би им биле доступне друштвене игре, рачунари, што је јако битно за наше ученике, јер 90 одсто њих потиче из социјално угрожених породица, тако да они кући немају интернет, а сви знамо колико је он неопходан у данашње време, у модерном свету. У овом креативном кутку, они могу да остваре те своје потребе и на неки начин, буду изједначени са свом децом која живе у градским срединама, истакао је директор Прелић.
Испред Фондације БФПЕ одговорно друштво, Светлана Стефановић је нагласила да је РОМАКТЕД програм започео пре четири године.
– Реч је о наставку заједничке иницијативе Европске комисије, коју финансира Савет Европе, а подржава Министарство за људска и мањинска права. Замишљено је као заједнички рад ромске заједнице и доносиоца одлука, а идеја је да се изгради синергија између ромске заједнице и инстититуција. Да представници ромске заједнице имају прилику да своје приоритете изложе пред институцијама, да са њима разговарају о ономе што је њима важно и што су њихове потребе, како би се положај ромске заједнице унапредио. Сада смо у финалној фази програма, где су на реализацији били мали грантови, који су опет некако настали на основу приоритета, потреба, које је ромска заједница, у овом случају у Прокупљу и Житном Потоку, препознала, као њима важне, нагласила је Стефановић.