У прокупачком Дому културе, др педагошко-комуниколошких наука Марија Ранђеловић, одржала је трибину на тему вршњачког насиља, о томе како га препознати и деловати. Трибини су присуствовали запослени у здравственим установама, школама, обдаништима, локалним самоуправама, односно у установама и организацијама, које су у свакодневном раду у контакту са децом.
-У интересу је локалне самоуправе да схватимо које су то наше ингеренције и шта је то што чинимо када је реч о спречавању вршњачког насиља, о спречавању запостављања и занемаривања деце и младих. С обзиром на то да је суштина настанка вршњачког насиља управо у занемаривању, дакле не чини неко дете насиље над другим дететом, ако тај образац понашања није негде усвојио. Можемо да препознамо да је реч о неком виду злостављања или занемаривања и да је тај начин комунакације пренет на вршњачку групу и вршњачку интеракцију. У том смислу је врло важно да просветни радници при дијагностици знају шта је злостављање, а шта занемаривање, како да у датом тренутку одреагују и када је „лопта“ заправо у њиховом домету, а када и како иде према неком другом, рекла је између осталог говорећи о овој веома осетљивој теми др Ранђеловић.
Како је навела трибини присуствују просветни, социјални, здравствени и медијски радници, као и истакнути поједници, да би се видело и схватило шта је чији посао, када то треба да реагујемо и коме се обраћамо.
-Треба да знамо да смо сви овде тим, да нисмо супротствљени једни другима, да само заједничким снагама и мултисекторским приступом неки проблем може да се предупреди или ако се не предупреди, да се касније реши, нагласила је др Марија Ранђеловић.
Учесници ове трибине имали су прилику да виде и филм о вршњачком насиљу, а потом и разговарају о својим искуствима у одређеним ситуација где је било вршњачког насиља, као и о томе на које начине би се могло утицати да га што мање буде, али и какве то превентивне методе треба употребити да до њега, ако је могуће, уопште не дође.
Трибина је одржана у организацији Града Прокупља.