Уз највеће државне почасти, интонирањем химне и полагањем венаца пијетета, на споменик Јунацима ,,Гвозденог пука”, најодликованије јединице Српске војске, у Прокупљу је свечано обележен 11. новембар, Дан примирја у Првом светском рату.
Венце су положиле и одале почаст погинулим јунацима делегације Војске Србије, Града Прокупља и представници удружења за неговање традиција ослободилачких ратова Србије.
Поздрављајући присутне пред спомеником ,,Гвозденом пуку”, градоначелник Прокупља Мирослав Антовић је рекао, да су јунаци Другог пешадијског пука „Књаз Михаило“, због своје храбрости у српској историографији остали упамћени као легендарни „Гвоздени пук“.
– Обележавањем оваквих значајних јубилеја, на овоме месту, сачуваћемо од заборава успомену на наше славне претке, подсећајући се на жртве, које су они поднели за време ослободилачких ратова од 1912. до 1918. године. Овај датум подсећа на дан када су 11. новембра 1918. године, у железничком вагону у Компијену, Силе Антанте потписале примирје са Немачком и тиме окончале Први светски рат, до тада највећи ратни сукоб у историји човечанства, који је зато и назван Великим ратом. Краљевина Србија се као чланица Сила Антанте нашла на страни победника, додао је градоначелник Антовић.
Он је подсетио да из Топлице у овај рат нису кренули само војници „Гвозденог пука“, већ су многи били мобилисани и у Другом прекобројном пуку, који је један од наjзаслужнијих пукова за величанствену победу српске војске на Церу, прву победу Савезника у Првом светском рату.
-Топличани су учествовали у свим највећим биткама овога рата, на Церу, Дрини, Колубари. За време Колубарске битке „Гвоздени пук“ је био заштитница Моравске дивизије. У овој бици у јуришу је погинуо командант пука, пуковник Миливоје Стојановић–Брка, а њему у част је композитор Станислав Бинички посветио композицију „Марш на Дрину“. Током повлачења српске војске 1915. године „Гвоздени пук“ је штитио одступницу Врховној команди и био последња јединица, која је напустила територију Краљевине Србије. Пук је учествовао у пробоју Солунског фронта и борбама за коначно ослобођење Србије 1918. године, а средином децембра исте године, повучен је из Војводине у Београд, где је до 5. маја 1920. године (демобилизације) био почасна јединица, која је обезбеђивала Двор, Народну скупштину и Министарства. Након демобилизације, по жељи регента Александра Карађорђевића, за стални гарнизон Другог пешадијског пука „Књаз Михаило“ одређен је Београд, истакао је Антовић, говорећи о најодликованијем пуку српске војске.
Како је овом приликом навео ,,Гвоздени пук” је за своје заслуге у ослободилачким ратовима, награђен највишим војничким одликовањима, од чега је свакако најзначајније војничко одликовање ,,Карађорђева звезда са мачевима”.
– Топлица се поноси са 229 носилаца ,,Карађорђеве звезде са мачевима” од чега су њих 41 двоструки носиоци, а капетан Љубомир Којовић из Коњарника је троструки носилац. Оно по чему је овај пук још био јединствен су две хероине, Милунка Савић и Флора Сендс, једине жене носиоци ,,Карађорђеве звезде са мачевима”. Ратна застава Пука једна од најодликованијих застава у српској војсци. Не смемо заборавити ни једини устанак, који је подигнут на територији, коју су окупирале Централне силе за време Првог светског рата – Топлички устанак из 1917. године, нагласио је градоначелник.
Он је данас, пред спомеником ,,Гвозденом пуку” поручио, да као потомци јунака, који се нису плашили ниједног завојевача, зејдничким снагама морамо, путем економског развоја, да отварамо нове фабрике, да уредимо школе и болнице, да обезбедимо да нам се деца рађају, расту, школују и раде у миру.
-Морамо да градимо путеве, који ће Прокупље и Топлицу, повезивати са светом и да покажемо да су овде најдубљи корени цивилизацијских вредности, на којима се гради савремено друштво. Победама се поносимо, али жртве не смемо заборавити, јер су их дали српски хероји, увек бранећи своје и никад не освајајући туђе. Залуд све заслуге и пожртвовање наших предака у рату, ако их се стидимо или заборавимо у миру. Нема светле будућности без осврта и поштовања прошлости. Будућност Србије и Топлице је исткана славом, храброшћу, пожртвовањем, слободарским духом… свим оним вредностима, којима само можемо да се поносимо. Многи ће рећи да се од прошлости не живи, али како се односимо према прошлости, такву ћемо будућност створити, закључио је и поручио градоначелник Прокупља Мирослав Антовић, говорећи на Дан примирја 2024. године пред спомеником ,,Гвозденом пуку” у Прокупљу.
У програму обележавања овог важног и значајног историјског датума учествовали су и хор Музичке школе ,,Коенелије Станковић” и рецитатори, чланови Књижевне омладине Прокупља Вера Булајић, Павле Аранђеловић и Ивана Ђурковић.