У оквиру програма обележавања Међународног дана музеја, у овој установи културе организован је и квиз „Кахут“, који је био намењен посетиоцима, под називом „Ми волимо Прокупље“ Они су, учествујући у њему, показали колико познају Топлицу и свој родни град.
-Заправо овај квиз је био интересантна игра, кроз коју је требало да се подсетимо о многим значајним стварима из нашег окружења, нашег града и Топлице. Овде ћемо имати и награђене, а морам да нагласим да поред знања које треба показати у квизу, битна је и брзина, као и за сваки други квиз, рекла је Милена Станковић, која се побринула да сви они који не знају много о нашем крају, то сазнају на врло интересантан и занимљив начин.
По завршетку овог квиза одржана је и трибина под називом „Еко музеј – Музеј заједнице и шансе за локални развој“, аутора и модератора Сање Црнобрње са гостима.
-Овогодишњи Међународни дан музеја је посвећен музеологији и има за тему „Будућност музеја у заједницама које се брзо мењају“. Трибина која је осмишљена овом приликом јесте Еко музеј-Музеј заједнице и шанса за локални развој“. То је тема којом се бавим неколико година као музеолог и ради се заправо о музејима заједнице, који се могу оснивати у рецимо сеоским срединама, што јесте шанса за локални развој, а ради се о једној, да кажемо врсти задруге, рекла је Сања Црнобрња.
Како је навела, сви који желе да учествују у музеју заједнице, могу да учествују својим радом.
-То је музеј економије уствари. Свака специфичност једног простора може да буде кроз тај музеј нешто што ће добити додатну вредност, а ми као музеј, што нам је основна мисија, чувамо ту баштину. Нека идеја, коју гајимо овде у сардњи са Топличком акдемијом, јесте да оснујемо еко музеј у Топлици који ће се бавити старим сортама воћа, што припада нематеријалној културној баштини која проглашена од стране Унеско, као једнако важна баштина колико и материјална, коју чувамо у музејима. А притом би то била шанса за локани развој заједнице односно људи који живе на селу. Такође можемо се бавити лековитим биљем, гљивама, чувати земљиште на посебан начин и о томе су говорили данас и моји гости, професори, истакла је Црнобрња.
Нагласила је да ће покушати да публици представе идеју и да очекују да буде заинтересованих.
-Оснивањем еко музеја, ми ћемо имати као етно село смештајне капацитете, где могу да се одржавају и ликовне колоније и тим билдинзи и могу долазити посетиоци, који желе ту да ноће. Можемо да гајимо и животиње, а отворени смо за све идеје и све оно чиме се људи баве, било организовано у неком удружењу, групи грађана, невладиној организацији или као појединци. Посебно је еко музеј важан за оснаживање жена у сеоским подручјима, јер оне кроз њих могу да буду самосталније и да другачије пласирају своје производе, закључила је аутор ове трибине Сања Црнобрња.
На трибини су говорили и предавач на Топличкој академији струковних студија Јован Ћирић и представник Гљиварског друштва из Ниша Душан Вучић.