У Народном музеју Топлице отворена је изложба „Наша суграђанка краљица Драга-између славе и анатеме“, коју ће Прокупчани моћи да погледају до 20. јуна ове године. Она садржи аутентична докумената, фотографије и предмете, који осветљавају животни пут Драге, жене која је удајом за краља Александра Обреновића, постала краљица Србије.
-Живот лепе и начитане Рудничанке, која рано ступа у брак повинујући се очевој вољи на уштрб девојачких снова, рано постаје удовица и после смрти родитеља преузима бригу над млађим сестрама и браћом, добија нове токове ступањем у службу краљице Наталије.Њено високо образовање, отмено понашање и лепота су је одвеле на двор краљице Наталије, где је пуних шест година била дворска дама. Љубав, која ће се родити између Драге и десет година млађег краља Александра Обреновића, скривана је све до 1900. године, када је објављено венчање, које ће узбуркати духове у Србији. Наклоност и љубав младог српског краља, била је својеврсна компензација за њене превремене животне недаће. Тренутно задовољство краљевског живота, окончано је крвавим крајем, који је уједно означио и крај епохе Обреновића, истакао је аутор изложбе Александар Марушић.
Према наводима организатора, у фокусу поставке налази се животна прича Драге Обреновић, лепе, начитане и трагичне фигуре српске историје, чији је живот, без иједне уметничке интервенције, довољно сложен, драматичан и потресан да послужи као основ за роман, позоришну представу или филм.
На њој се могу видети оригиналне фотографије, документа и предмети, који сведоче о животу краљице Драге, жени која је и данас предмет различитих тумачења, од оних која је идеализују, до оних која је осуђују. Посетиоци ће из поставке у Музеју моћи да стекну увид у њен животни пут, од ране удаје и удовиштва, преко службе код краљице Наталије, до трагичног краја током Мајског преврата 1903. године.
Ова изложба је до сада обишла многе градове у Србији и изазвала велико интересовање.
Аутори изложбе су Ана Ранковић, виши кустос историје уметности и Александар Марушић, музејски саветник историчар из Музеја рудничко-таковског краја у Горњем Милановцу.