За само неколико дана од када су почела ископавања на неолитском налазишту Плочник,међународни тим археолога је пронашао бакарни прстен са почетка 5. миленијума нове ере.
Радови се обављају у оквиру међународног пројекта " Развој металургије у Евроазији",који финансира Влада Велике Британије. Вредност радова је око пола милиона фунти и то је један од највећих пројеката чији је носилац Институт за археологију универзитетског колеџа у Лондону.
– Прстен који смо пронашли заједно са прошлогодишњим налазом минђуше у његовој близини,представља један од првих металних објеката произведених на свету и културно благо изузетне вредности за Топлицу и Србију. Циљ овог пројекта је да се истражи организација најстарије производње метала на свету која је документована на локалитетима Плочник,Беловоде и Јармовца у Прибоју на Лиму. На терену имамо специјалисте из разних крајева света који се баве кременом,керамиком као и реконструкцијом најстаријег бављења топљења бакра,рекла је Јулка Кузмановић Цветковић.
Она је истакла да ће радови трајати око месец дана,и да је за крај планиран експеримент којим ће покушати да реконструишу читав процес најстаријег бављења топљења метала.