Полагањем венаца на споменик борцима у Народноослободилачком рату обележен је 9. октобар,Дан ослобођења Прокупља. Венце на споменик положили су делегације Општине Прокупље,Општинског одбора СУБНОР-а,резервних војних старешина,потомци ратова од 1912. до 1920. године,Удружења бораца рата од 1990. године и Удружења пензионера Прокупља.
Полагању венаца присуствовали су и представници Војске Србије,резервних војних пензионера,ученици прокупачких основних и средњих школа и многобројни грађани Прокупља.
Председник Општинског одбора СУБНОР-а Прокупља Светозар Ковачевић рекао је да је 9. октобар изузетно значајан и важан датум за грађане Прокупља,Дан када је 1941. године наш град по први пут ослобођен од окупатора.
Обраћајући се присутнима,председник Општине Прокупље Мирољуб Пауновић рекао је да су окупатори у априлу 1941. године заузели Прокупље,а да је већ у августу исте године у Ајдановцу основан Први партизански одред на челу са Ратком Павловићем Ћићком.
– Слободарски дух топличког народа одувек је био незадржив у налету да са своје родне груде отера непријатеља. На отпор су га натерали и невиђени терор над цивилним становништвом,који су одмах по доласку почели да спроводе бугарске јединице,настављајући тако злодела из Првог светског рата,рекао је Пауновић и додао да је Прокупље први пут ослобођено на данашњи дан,9. октобра 1941. године и да је у тим борбама учествовало скоро цело становништво.
Он је нагласио да је топлички крај током Другог светског рата слободу платио са 30 хиљада жртава и 20 народних хероја.
– Знамо како се борба Давида и Голијата завршила. О томе постоје крвава и потресна сведочанства. Резултат је наша слобода,мир и захвалност,захвалност потомака,нас који се овде клањамо сенима оних који су најбоље знали како је висока цена слободе и како је њена вредност немерљива,рекао је председник Општине Прокупље.
Председник Пауновић са сарадницима приредио је свечани пријем за све делегације које су учествовале у обележавању Дана ослобођења Прокупља. На овом пријему о првом ослобођењу Прокупља у Другом светском рату говорио је председник Удружења резервних војних старешина Сандре Петкоски.