Народни музеј Топлице је поводом 71. године од свог оснивања,у сарадњи са Српским археолошким друштвом,организовао предавање на тему „Подизање свести о значају археолошког наслеђа“. На ову тему говорили су председник Српског археолошког друштва др Адам Црнобрња и археолог и музејски саветник у Народном музеју Топлице Јулка Кузмановић Цветковић. Предавању су присуствовали заменик председника Општине Прокупље Мирољуб Пауновић и већник за културу Општине Прокупље Милица Ерић.
Кроз презентацију о угрожености археолошког наслеђа у Србији и топличком крају указано је на важност очувања археолошке баштине која заправо представља нашу личну карту.
Овом приликом је истакнуто да се археологија не бави само прикупљањем предмета због њихове раритетности,естетске или тржишне вредности,као и да археолошка истраживања представљају комплексан процес,током којег се прикаупљају разни узорци материјалних остатака,помоћу којих се реконструише начин живота у прошлости.
– Због тога свако оштећење целовитости археолошког локалитета доводи до губитка информација о животу наших претходника,што неминовно умањује количину података и могућности за проучавање прошлости. Археолози,али и све структуре друштва морају да раде на очувању археолошке баштине. Историјска археолошка читанка Топлице је веома богата археолошким налазиштима и ми не треба да је затварамо,већ треба да је сачувамо за будућа поколења,рекла је на предавању „Подизање свести о значају археолошког наслеђа“,археолог и музејски саветник Јулка Кузмановић Цветковић.
Говорећи о овој теми председник Српског археолошког друштва Црнобрња је истакао да је намера ове институције да се кроз сарадњу са доносиоцима одлука и стручним службама локалних самоуправа започне шира кампања подизања свести о значају очувања археолошког наслеђа.
-Подизањем свести о значају археолошке баштине,упознавањем са прописима и процедурама као и кроз указивање на добре и лоше примере деловања локалних самоуправа,сматрамо да се у знатној мери може поправити однос шире заједнице према археолошком наслеђу,нагласио је Црнобрња.