„Сафари клуб“ из Ниша организовао је историјску експедицију под називом „Траговима српске војске у Првом светском рату“. Експедиција је 28. јуна кренула из Ниша,да би након пређених скоро 4.000 километара 13. августа завршила на Белом Камену код Прокупља.
– На стогодишњицу почетка Првог светског рата,чланови клуба 28. јуна кренули су из Ниша и преко Београда,Шапца,Цера,Крупња,Лознице,Ваљева,Црне Горе,Албаније,Грчке и Македоније обишли су сва значајнија места којима се кретала српска војска током Великог рата. Ову историјску и јединствену експедицију завршили смо у прокупачком селу Бели Камен. Током овог пута упознали смо се са многим новим детаљима и записима о походу српске војске који до сада нису били познати,рекао је председник „Сафари клуба“ из Ниша Власта Станојевић. По његовим речима велику помоћ у реализацији овог пута имали су од Општине Прокупље и Народног музеја Топлице.
– Од запослених из Народног музеја у Прокупљу добили смо много података о прослављеном Другом гвозденом пуку,који је био једна од најелитнијих и најодликованијих јединица током Првог светског рата. Обилазећи многа места, видели смо многа гробља која су напуштена и зарасла у коров,рекао је он и додао да су наишли и на гробове и имена војника Другог гвозденог пука.
Члан Српско-руског хуманитарног центра који је стациониран у Нишу,Михајло Шутов рекао је да руски народ мало зна о страдањима српских војника и народа током Првог светског рата.
– Обилазећи многа места и разговарајући са историчарима из многих музеја Србије,Македоније,Грчке и Црне Горе,сазнао сам да су српски војници током рата од 1914. до 1918. године имали велике жртве и страдања. Због тога се ови догађаји никада не смеју заборавити,рекао је Шутов.
Члан Сафари клуба Ирена Гугановић је након пређеног пута рекла да српски народ треба да гаји “културу сећања“.
– Након пређених скоро 4.000 километара и места на којима су вођене битке,схватила сам да много тога у књигама и уџбеницима недостаје. Велике жртве су пале да би се извојевала слобода. Голготе које су доживели српски војници и народ током Првог светског рата никада не смеју да се забораве,рекла је она.
– Ове године обележава се 100. годишњица Великог рата,у коме је српска војска завредела епитет јуначке,рекао је заменик председника Општине Прокупље Илија Ђедовић и додао да је Гвоздени пук,кога су сачињавали борци из Топлице,проглашен за једну од најелитнијих,најодликованијих и најхрабријих јединица у историји српског ратовања.
По његовим речима жртве српске војске,које су у односу на број становника биле највеће међу савезницима,обавезују нас,њихове потомке,а и тадашње европске савезнике да то поштују и никада не забораве.
– Ваш поход је помен жртвама и свим оним војницима који су са жељом у срцу и слободом у мислима у тој голготи кроз Албанију,Македонији и Грчку оставили своје кости,рекао је Ђедовић и захвалио се члановима „Сафари клуба“,на успешној реализацији ове историјске експедиције дуге неколико хиљада километара.
Историчар Народног музеја Топлице у Прокупљу Петко Марјановић рекао је да се Музеј у обележавање стогодишњице почетка Првог светског рата укључио пре пар година и да су тим поводом већ одрадили неколико пројеката.
– Да све релевантне чињенице о походу Гвозденог пука нису познате говори и ова експедиција. Са члановима „Сафари клуба“ договорили смо се да Народном музеју Топлице доставе сву документацију коју су пронашли током своје експедиције,рекао је Марјановић.