Ученици другог и трећег разреда Техничке школе „15. мај“ у Прокупљу, који похађају смер возач моторних возила, са предметном наставницом саобраћајне групе предмета Миленом Петровић спровели су анкетно истраживање на часовима саобраћајне секције.
-Истраживање је спроведено са циљем да се утврди проценат возача који поштују или не поштују правила саобраћаја и саобраћајне прописе и да ученици овог смера своје знање допуне и сазнањима из реалног стања на терену, објаснила је професор Милена Петровић и додала да је анкета спроведена анонимно, случајним анкетирањем пролазника.
Анкетирано је 71 одсто пролазника мушког пола и 29 одсто женског пола, а према старосној структури то су особе од 22 до 58 година старости. Оно што је веома интересантно, то је да су мушкарци дали предност свом полу, а да испитанице женског пола сматрају да нема разлике у вожњи према половима, јер се и жене и мушкарци подједнако придржавају правила саобраћаја и имају исти стил вожње. Анкетирани мушкарци изјаснили су се да сматрају да су мушкарци спретнији, да у појединим саобраћајним ситуацијама брже одреагују од жена и да су зато бољи возачи. Тако да 75 одсто испитаника сматра да су мушкарци бољи возачи.
Од укупног броја анкетираних, 94 одсто поседује возачку дозволу, углавном са возачким искуством преко 10 година, активни возачи, док остатак испитаника не поседује возачку дозволу. Када управљају возилом, 90 одсто испитаника везује сигурносни појас, а када су путници у возилу и то на задњем седишту аутомобила 62 процента користи сигурносни појас свакодневно, 20,7 никада не везује појас на задњем седишту возила, а 17,3 одсто анкетираних понекад користи сигурносни појас на задњем седишту возила.
Истраживање показује да 80 одсто испитаника сматра да прегласна музика у возилу омета возаче док управљају возилом.
Обрађено је и питање да ли возачи управљају возилом под дејством алкохола, те 33,3 одсто возача јесте једном, 26,7 више пута, а 40 одсто није никада управљало возилом под дејством алкохола.
Истраживање је довело до резултата и да возачи пропуштају пешаке на пешачком прелазу и то у проценту од 92,3 одсто. Када су и сами возачи, пешаци, 50 одсто њих, улицу прелазе на обележеном пешачком прелазу.
Оно што је највише интересовало ученике који су спроводили истраживање, јесте проценат возача који користи мобилни телефон док управља возилом. Иако је предвиђена казна за коришћење мобилног телефона у току вожње 10.000 динара, 40 одсто испитаних возача користи телефон и за разговоре и за смс поруке док управља возилом, 33,3 понекад то чини, а 26,7 никада не користи мобилни телефон док управља возилом.
Када је у питању поштовање правила саобраћаја, 50 одсто возача поштује саобраћајне прописе, 22,3 понекад то чини а 27,7 одсто анкетираних возача никада се не придржава правила саобраћаја. Многи испитаници су се изјаснили да чешће поштују ограничење брзине тек након кажњавања због истог прекршаја.
Што се тиче саобраћајних незгода, 66,7 одсто испитаника никада није имало саобраћајну незгоду, а 33,3 јесте само једном, и то без повреда 85,7, а са лакшим повредама 14,3 одсто.