-Привилегија је имати Високу пољопривредно – прехрамбену школу ( ВППШ ) струковних студија у Прокупљу која је била, и биће, велики расадник пољопривредних стручњака, изјавио је државни секретар у Министарству просвете Марко Миленковић на саветовању које је ова прокупачка високошкоска установа организовала на тему “ Евиденција и уматичење домаћих животиња ради остваривања подстицаја субвенција у пољопривреди“.
Овом саветовању присуствовао је и државни секретар Министарства пољопривреде Жељко Радошевић, народни посланик у Скупштини Србије Милија Милетић, заменик председника Општине Прокупље Мирољуб Пауновић са сарадницима, професори и ученици многих средњих школа, саветодавци Пољопривредно – стручне и саветодавне службе Прокупље, као и многобројни произвођачи пољопривредних производа из Прокупља и Блаца.
Миленковић је рекао да је ово једина висока школа на југу Србије на којој се образују млади људи из области пољопривреде и да је неопходно да се подиже квалитет и унапреди настава.
У свом говору Жељко Радошевић напомиње да је држава ове године за подстицаје и субвенције намењене пољопривредницима издвојила више средстава у односу на 2017.годину.
-Висока пољопривредно – прехрамбена школа струковних студија у Прокупљу је храм знања и њен значај за развој пољопривреде на југоистоку Србије је изузетно значајан, рекао је народни посланик Милија Милетић и додао да без знања нема ни имања.
Према његовим речима Министарство пољопривреде ове године донело је правилник за кредитирање куповине пољопривредних и других машина намењених малим пољопривредницима који су највише присутни у овом делу Србије.
Заменик председника Општине Прокупље Мирољуб Пауновић рекао је да су плодно тло, шуме, лековито биље, идеална надморска висина, богатство термалним и минералним водама значајан потенцијал Топличког округа и Прокупља за развој многих области из пољопривреде.
-Општина Прокупље је лидер у производњи квалитетне и на светском тржишту тражене облачинске вишње у Србији, а једна међу првима и у производњи шљиве. Скоро 90 одсто произведеног воћа пласира се и прода ван ове регије. Девизни приход од воћа на годишњем нивоу креће се око 20 милиона евра. Обим капацитета за прераду и финализацију воћа и других пољопривредних производа је недовољан и због тога је добит на додатну вредност много мања него што би требала да буде, изјавио је Пауновић и нагласио да је добро што је држава Србије определила већи износ средстава за пољопривреду.
Према његовим речима из општинског буџета се за субвенције и подстицаје развоја пољопривреде из године у годину повећавају средства за мере унапређења сточарства, подизању нових производних засада воћа, органску производњу, пчеларство и субвенционисање камата на пољопривредне кредите где ће бити издвојено осам милиона динара.
Директор ВППШ Давид Давидовић истиче да се у школи велика пажња поклања организовању саминара и симпозијума, не само за студенте, већ и за власнике фирми које се баве прерадом пољопривредних производа и пољопривредне произвођаче.
-Бити конкурентан на домаћем и иностраном тржишту тражи нова сазнања и примену нових технологија. Због тога је неопходна и врло важна стална и перманентна едукација свих субјеката у области производње, преради и дистрибуцији пољопривредних производа, истакао је он.
Многобројни произвођачи на саветовању су изложили своја готова јела и домаће производе. Многобројни посетиоци су били одушевљени широком лепезом готових јела ученика и професора Пољопривредне школе „Радош Јовановић Сеља“ из Прокупља. Своје производе презентовали су и „Боки фуд“ из Доње Топонице, пчелар Југослав Момчиловић, „Прокупац“, Воћарско-виноградарска задруга „Максими С Сомфорт“ из Горње Стражаве, Пољопривредно газдинство „Васиљевић“ из Горње Речице, “Топлички виногради” из Гојиновца, Млекара „Лазар“ из Блаца, „Натурал фуд“ из блачког села Суваја и пољопривредна газдинства Стевановић и Стојадиновић из Гргура.
На штанду Пољопривредно -стручне и саветодавне службе Прокупље посетиоци су се упознали са радом саветодаваца у све четири општине Топличког округа.