Prokupačka Biblioteka, od prošle godine, u okviru književne manifestacije „Drainčevi susreti pesnika“, organizuje emitovanje dokumentarnih filmova o književnosti. Ovaj put je u Spomen sobi „Drainac“, prikazan film o Stevanu Sremcu, a o njegovom životu i delu, kao i o filmu, govorili su Jovan Mladenović, dr Goran Maksimović i dr Mirjana Bojanić Ćirković.
-Dokumentarno umetnička vrsta filmova, koja, pored dokumentarnog ima i uže stručni, ali i opšti karakter, pa je namenjena i širokoj publici. Oni su najpre nastajali u Sovjetskoj Rusiji, a u dvadesetim i tridesetim godinama prošlog veka, bili su propagandnog karaktera. Potom su to preuzeli Francuzi i brojne zapadne književnosti, pa su onada i Srbi počeli da snimaju dokumentarno umetničke filmove. I ovaj večeras o Stevanu Sremcu, napravljen je kao kombinacija umetničkog i dokumentarnog, tako da ih može i stručna publika gledati i saznati ponešto novo o njima, a uživati može, obična književna publika, koja to gleda iz svoje isključivo umetničke perspektive, rekao je dr Goran Maksimović govoreći o dokumentranim filmovima.
Svi ovi dokumentrni filmovi o književnosti su imali svoje premijere i na televizijama.
-Konkretno film o Stevanu Sremcu je imao premijeru svojevremeno na Filmskim susretima u Nišu, tako da je svaki od ovakvih dokumentarnih filmova, imao da tako kažem i tu široku prezentaciju, književnoj, pozorišnoj i filmskoj publici. Sada ih više koristimo kao dokumentarni izvor, za književne programe, kao što su manifestacije „Drainčevi susreti“ i druge, da se podsetimo na život i rad tih pisaca, istakao je Maksimović.
On je objasnio, da su ovakvi filmovi snimani sa ambicijom da mogu da se prikazuju i kao školski filmovi na časovima, u okviru metodičko didaktičkih jedinica, koje se bave trans medijalnim pristupom, odnosno, korišćenjem drugih umetničkih formi za tumačenje književnosti i jezika.
Dokumentarni film o Stevanu Sremcu nastao je od materijala, koji je postojao u zbirci Narodnog muzeja u Nišu.Stručni konsultant na njemu je bio Jovan Mladenović, a scenario za film je uradio Saša Hadžitančić.
Stevan Sremac (Senta, 11. novembar 1855 — Sokobanja, 12. avgust 1906) bio je srpski pisac epohe realizma i akademik. Kako su njegovi roditelji preminuli dok je još bio dete, o Stevanu se brinuo njegov ujak, Jovan Đorđević, srpski književnik. Stevan Sremac je učestvovao u ratovima 1876—1878. godine. Školovao se i odrastao u Beogradu, a počeo je kasno da se bavi književnošću, u svojim tridesetim godinama.
Pripadao je epohi realizma, a njegova najpoznatija dela su Ivkova slava, Pop Ćira i pop Spira i Zona Zamfirova.