У суботу 15. маја када се обележавала Ноћ музеја, у оквиру манифестације „Музеји за 10“, Народни музеј Топлице обележио је велики и значајан јубилеј 25. година постојања и рада Галерије „Боже Илић“. Овај важан датум обележен је отварањем изложбе одабраних слика великог сликара Боже Илића, из збирке Народног музеја и приватне колекције Вукомана Кривокуће из Ниша. Изложбу је отворила већник за културу Града Прокупља Милица Ерић.
–На иницијативу локалне самоуправе и тадашње управе Народног музеја Топлице, здушно подржани од прокупачких уметника, велики искорак на пољу ликовне уметности, по многима најзначајнији, направљен је отварањем Галерије „Божа Илић“ 7. маја 1996. године. Захваљујући томе што имамо овакав један простор, наш град се налази међу градовима, који љубитељима уметности могу да приреде најзначајније изложбе и програме из богате културне баштине наше земље. Локација у самом центру града у познатој кући Максимовића, бившој продавници „Мануфактура“ адаптирана је у пристојан изложбени простор. То је пандан галерији у згради музеја и намењена је искључиво за локалну уметност, рекла је већница Ерић.
Она је навела да галерија у Музеју по природи ствари и комплексности установе има ширу намену, за изложбе, трибине и предавања из различитих области, историје, етнологије и археологије.
–Галерија „Божа Илић“ је превасходно требало да служи за излагање академских уметника. Овде су организоване значајне изложбе многих истакнутих сликара, међу њима је најпре и свакако Божа Илић. Наши суграђани су овде могли да виде и слике са Колоније Сићево, више пута изложбе изузетних копија фресака из Галерије фресака Народног музеја у Београду и многе друге значајне поставке. На отварању Галерије „Божа Илић“ уприличена је изложба слика управо Боже Илића по коме је галерија и добила име. Била је то изложба слика овог врсног уметника са његовим делима из колекције Народног музеја у Нишу, истакла је градски већник Милица Ерић.
Захваљујући овој галерији, према речима Ерићеве, Прокупље се налази међу оним градовима у Србији, који својим суграђанима могу да прикажу значајна дела сликарства, чије поставке врло често, одмах по представљању у престоници, буду изложене у њој.
Током 25. година постојања и рада галерије „Божа Илић“, представљено је преко 300 самосталних и велики број колективних изложби.
О великом сликару Божи Илићу
Велики српски уметник Божа Илић је рођен у селу Житни Поток код Прокупља. Завршио је Академију ликовних уметности у класи сликара и педагога Мила Милуновића. У детињству је потпуно остао без слуха. Члан Удружења ликовних уметника Србије (УЛУС) постаје 1947. године и од тада редовно излаже. Ликовни критичари су га још 1947. прогласили водећим представником социјалистичког реализма. Његово дело обухвата монументалне фигурaлне композиције, ентеријере, портрете, мртве природе и пејзаже. Радио је углавном техником уља.
Њему у част уметничка Галерија у Прокупљу носи назив „Божа Илић“ и ту се сваке године одржава Ликовна колонија под истим именом, а на брду Хисар у Прокупљу 1999. откривена је и биста овог сликара.
Ликовна колонија „Божа Илић“, покренута је након две године од оснивања Галерије, тачније 1998. године. Ликовна збирка, настала на колонијама је разноврсна и обухвата различита стилска определења којима су уметници припадали. Та хетерогеност уједно представља и одраз стилова, који су доминирали у Србији тог времена.
Од 1998. године ова ликовна радионица у природи, оформљена под утицајем и инерцијом сличних догађаја у Србији има за циљ одавање почасти Божи Илићу, најславнијем сликару топличког краја.
Ликовна колонија је организована у знак сећања на Божу, али је она и богатила збирку Музеја, што је негде била њена мисија. Сва та уметничка дела, која су остајала овој установи културе, од великог су значаја и за саму градску културну баштину. Један значајан део уметничких дела збирке музеја настао је управо у местима где се колонија и одржавала, Житном Потоку (родно место Илића), Конџељу, Бубличком језеру, Белом Камену, на Хисару. На њој су гостовали и уметници из Бугарске, Велике Британије, Македоније и Мексика.