Gradonačelnik Prokuplja Milan Aranđelović, sa saradnicima, održao je konferenciju za novinare na kojoj je govorio o aktuelnim temama vezanim za rad lokalne samouprave i realizaciju mnogih projekata u našem gradu.
On je ovom prilikom odgovorio na brojna pitanja koja zanimaju građane Prokuplja i objasnio zašto su se neke odluke gradskog rukovodstva pokazale kao najbolje rešenje za Prokuplje i njegove građane.
Kako ističe gradonačelnik Aranđelović, cilj je da se čuju tačne informacije i istina, nasuprot brojnim neistinama koje pojedinci iznose u javnost i građane dovode u zabludu.
-Mnogo je važnih tema o kojima ćemo razgovarati, a počeću od Apotekarske ustanove i koncesije ove ustanove čiji je osnivač Grad Prokuplje. Zašto je došlo do koncesije Apoteke koja je bila jedna od tri najuspešnijih u Srbiji? Još 2013. godine je država izmenama zakona omogućila privatnim apotekama da izdaju lekove na recept. Od tada se smanjuje promet državnih apoteka, zatim, centralizovana nabavka lekova, tako da državne apoteke nisu mogle da budu konkurentne privatnim. Sve su doživele istu sudbinu, naša Apoteka je 2020. godine bila u dugovima od oko 200 miliona dinara. Uspeli smo da izborom najboljeg koncesionara dobijemo i najbolje rešenje. Apotekarska ustanova Prokuplje je nastavila da funkcioniše kao aktivno pravno lice i do kraja ove godine bi trebalo da se završi plaćanje svih dugova na rate, što znači da nas nije koštala ni dinara, iako su gradovi u okruženju plaćali više stotina miliona dinara odštete, objašnjava Aranđelović i ističe da je gradsko rukovodstvo povuklo značajan potez i da će nakon završetka koncesije Apotekarska ustanova ponovo pripadati Gradu Prokuplju.
Govoreći o gradskom i prigradskom prevozu na području Prokuplja i izbora koncesionara, gradonačelnik kaže da je sve urađeno po zakonu i važećim propisima.
-„Niš-ekspres“ je vršio gradski i prigradski prevoz na području Prokuplja po odluci iz 1989. godine, sve do izbora koncesionara. U roku od 6 meseci smo raspisali javnu nabavku, gde je konkurisala i ova firma, kao i još dve. Za najboljeg ponuđača, po oceni Republičke komisije izabrana je firma „Fliks A bus“ koja je tri puta jeftinija od dosadašnjeg prevoznika. Cena radničke mesečne karte kod prevoznika „Niš-ekspres“ je 3.500 dinara, dok je kod novog prevoznika 1.120 dinara. Hoću da kažem da svi napadi na Grad Prokuplje u smislu donošenja nelegitimnih i neregularnih odluka su neosnovane i da je svaka informacija javni dokument u koji mogu da se uvere svi koji su zainteresovani, kaže Aranđelović.
Brojna pitanja građani su postavljali i za preduzeće „Demetra“ koje je preuzelo poslove gradske čistoće, parking servisa, zelenila i tržnice.
-Kada govorimo o koncesiji sa preduzećem „Demetra“, napominjem da je kriza koja je vladala u JKP „Hameum“ pretila da ugrozi gradski budžet i da bi već ove godine bili u velikom kolapsu, jer ne bi mogli finansijski da pokrijemo sve potrebe tog preduzeća. Održano je mnogo sastanaka sa radnicima, ponuđena razna rešenja, ali jednostavno nije bilo želje ni volje da se radnici zalažu za svoju firmu. Pokrenuli smo postupak koncesije za četiri delatnosti, parking servisa, gradske čistoće, tržnice i gradskog zelenila. Grad Prokuplje je za funkcionisanje JKP „Hameum“ izdvajao 440 miliona dinara, a sada privatnom partneru plaćamo samo 65 miliona dinara sa PDV-om, a svedoci smo da je grad mnogo čistiji i uređeniji. Znatno smo smanjili troškove, dobili mnogo efikasnije usluge, a uposleno je i 35 radnika. Radnicima JKP „Hameum“ su isplaćene otpremnine i ponuđeno više opcija za zasnivanje radnog odnosa koje su oni odbili, saopštio je gradonačelnik Prokuplja.
Što se tiče Sportskog centra, sa 67 radnika, izdatak za Grad Prokuplje je bio 80 miliona dinara. Taj model je Sportsku halu vodio u sunovrat. Objekat ni dan danas nema upotrebnu dozvolu i u veoma lošem je stanju.
-Naš koncept je bio da likvidacijom Sportskog centra ostvarimo znatne uštede. Posle postupka likvidacije i smanjenja broja radnika, imamo privatnu firmu koja obezbeđuje i održava Sportsku halu, što Grad Prokuplje košta oko 14 miliona dinara. To znači da smo uštedeli oko 50 miliona dinara koje ćemo usmeriti na renoviranje Sportske hale. Završili smo rekonstrukciju parketa, nabavili nove sportske rekvizite i dalje nam predstoji rekonstrukcija svlačionica, grejanje, kao i drugi poslovi, sve do dobijanja upotrebne dozvole, ističe Aranđelović.
Jedno od pitanja tiče se i firme „Por Verner i Veber, njegovo funkcionisanje, kao i zašto je Grad Prokuplje ovom preduzeću dao jednu parcelu, a s druge strane plaća parcelu za iznošenje građevinskog otpada na drugoj lokaciji. Gradonačelnik Prokuplja objašnjava da je za iznošenje građevinskog šuta potrebna licenca firme koja obavlja te poslove i da je obezbeđivanje date parcele bilo neophodno kako bi se po propisima odlagao građevinski otpad i radovi na izgradnji savremenog Zdravstvenog centra u Prokuplju tekli nesmetano i bez zastoja.
Jedna od nabitnijih tema je i koncesija Gradskog bazena, izgrađenog pre više od 50 godina.
-Jedino uređeno gradsko kupalište bilo je u katastrofalnom stanju. Napukla školjka, napukao bazen, mašinska radionica, motori, sve je bilo za remont, odnosno, za bezbedno funkcionisanje bilo je potrebno uložiti oko 2,8 miliona evra. Grad Prokuplje nije u mogućnosti za ta izdvajanja, jer su u toku radovi na kapitalnim investicijama, kao što su Zelena pijaca, Zdravstveni centar i drugi, zato smo imali mogućnost da ostavimo Bazen takav kakav je, da ulažemo u njega ili da ga damo privatniku da uloži taj novac i građanima obazbedi uređeno kupalište sa svim propratnim sadržajima. Što se tiče teniskih terena oni nisu upisani u katastar, zemljište je svojina Grada Prokuplja. U daljim procedurama naša pravna služba će rešavati eventualne sporove, kaže Aranđelović i dodaje da je osnovni cilj da Grad Prokuplje i građani dobiju lepo uređeno i bezbedno kupalište.
Na kraju današnje konferencije za novinare, gradonačelnik Milan Aranđelović je takođe želeo da odgovori na pitanja vezana za parcelu na kojoj se gradi stambeni kompleks.
-Do sada je to bila zapuštena, neuređena parcela, na kojoj sada niču velelepni objekti. Grad će imati višestruku korist od toga, jer će prihodi u budžetu od poreza korisnika biti znatno uvećani, a ta sredstva će biti usmerena na nove projekte, asfaltiranje ulica, uređenje infrastrukture i sve to bez zaduživanja, kazao je Aranđelović.
Još jedno pitanje dobilo je odgovor, a to je privremeno izmeštanje Doma zdravlja i lokacija gde se sada nalazi. Kako ističe gradonačelnik, stručna komisija je izabrala najpovoljniji objekat koji odgovara kriterijumima, a to je površina od najmanje 1500 metara kvadratnih, kao i činjenica da nisu bila potrebna nova ulaganja od strane lokalne samouprave, niska cena zakupa, što je sve omogućilo brzo preseljenje i rad ove zdravstvene ustanove.