У оквиру овележавања славе Свети Прокопије у присуству преставника Града Прокупља, представника Православне Цркве и великог броја грађана у Прокупљу је синоћ одржано Гусларско вече на коме су у организацији Друштва гуслара „Топлички Гвоздени пук“, наступили познати топлички гуслари, гости из свих крајева Србије и суседних држава, Републике Српске и Црне Горе.
Скуп је најпре поздравио старешина цркве Свети Прокопије протојереј Никола Илић, који је подсетио на значај празника који обележавамо у част свеца заштитника нашег града, благосиљајући навечерје славе и све грађане који у славским свечаностима учествују за добробит, здравње и успех свих Прокупчана.
Присутнима се обратио и историчар кустос Народног музеја Топлице Дарко Жарић, који је рекао да се ово гусларско вече у славу гусала српске славне историје и традиције не одржава случајно на платоу пред Спомен обележјем јунацина „Гвозденог пука“, најславније војне јединице у историји српског ратовања.
-Српско јунаштво име и част одувек су највише опевале гусле које су звуком и песмама заувек сачувале од заборава јунаштво српских ратника, почев од Косовског боја, Првог светског рата па све до последњих српских ратова и до данашњих дана, казао је Жарић.
-Ово гусларско вече посвећено је вечно живим јунацима „Гвозденог пука“ који нису знали за поразе, нити су се у својој ратној историји икад повукли са бојног поља, поставши тако најодликованија и најславнија јединица Српске војске, рекао је Жарић истакавши да су баш са места на коме се налази споменик 1912. године српски младићи кренули у рат из кога се већина никада неће вратити својим кућама.
Жарић је подсетио да се ове године навршава тачно 110. година од те мобилизације војника „Гвозденог пука“, који су из Прокупља кренули у Први, а затим и Други балкански рат, а своју бесмтрност стекли у Првом светском рату.
Он је нагласио да ће та годишњица у нашем граду бити свечено обележена почетком октобра месеца ове године, када се очекује да обележавању присуствује и највиши врх Србије заједно са представницима Владе и председником Републике Србије Александром Вучићем.
Говорећи о славном „Гвозденом пуку“, који је због издржљивости и непобедивости то име добио од непријатељских војника, Жарић је нагласио да је са платоа код железничке станице у Прокупљу у рат пешке кренуло укупно 4.665 војника из целе Топлице и да су они учествовали у свим најважнијим биткама током Балканских ратова и Првог светског рата на Брегалници, Церу, Колубари, Дрини, да су прешли албанску „Голготу“ и учествовали у пробоју Солунског фронта и коначном ослобађању Србије.
Као особеност ове војне јединице Жарић је навео бројност командног састава који се стално мењао јер су сви команданти, почев од легендарног Милоја Стојановића – Брке, коме је Станислав Бинички посветио песму „Марш на Дрини“, сви команданти и официри изгинули командујући јуриш на челу својих јединица и борећи се у првим борбеним редовима.
-После Албаније на острво Видо, Крф и Бизерту стигло је 2.250 војника Другог прешадијског пука Књаз Михаило да би се један број њих који је успео да преживи ране и изгладњивање поново вратио у рат и ослободио Србију, казао је Жарић.
Такође је истакао да су се уредовима „Гвозденог пука“ бориле и Милунка Савић и Флора Сенс, једине жене носиоци, највећег војног одликовања „Карађорђеве звезде“.
У даљем току програма наступили су чланови Друштва гуслара „Топлички Гвоздени пук“ које је основано на стогодишњицу Топличког устанка, са жељом да се уз гусле пева о великом и јуначком „Гвозденом пуку“.
Присутне је поздравио председник удружења Влада Радуловић рекавши да је поносан на оно што су чланови тог удружења учинили протеклих година на очувању српске традиције, нагласивши да је у њиховим редовима сваким даном све више нових чланова, гуслара и заљубљеника у гусле.
Он је овом приликом свечано прогласио за новог члана Друштва гуслара Јакшу Јакшића и уручио му црногорску ношњу.
Након традиционалне здравице коју је одржао Вукојица Сандић пред прокупачком публиком наступили су гуслари Петар Манојловић, најмлађи гуслар, Прокупчанин Милош Гашевић, ученик четвртог разреда Богословије у Нишу, Милан Додеровић, свештеник и победник Фестивала гуслара Србије 2021. године, Јакша Јакшић, по први пут као члан Друштва.
Током даљег програма у поетском маниру великих мајстора гусала традиционалног српског инструмента наступили су гуслар из Пиве Батрић Јокановић, председник друштва „Бајо Пивљанин”, Никола Мојсиловић гуслар из Косаничког краја који сам израђује гусле и веома је заслужан за популаризацију епске поезије и гуслања у горњој Топлици.
Наступио је и Зоран Племић -Плеки, гост из Републике Српске са планине Романија, врстан гуслар који је својим наступом и поезијом високо подигао уметничку лествицу гусларства.
У овој поетској и традицијом и вером надахнутој вечери наступили су и најмалађи чланови фолклорног ансамбла Културно уметничког друштва „Топлица” из Прокупља. Они су сплетом народних игара из Србије одушевили многобројну публику на платоу пред спомеником „Јунацима Гвозденог пука”.
Вече су улепшали и фрулаш Миљан Токовић, гост из Јабланице првак многих фестивала и сабора фрулаша у Шљивику, Врњачкој бањи, Прислоници и другим, а гласом је украсила дружење и певачица етно музике Марија Сандић.
Ово вече било је прилика да Владан Радуловић у име домаћина ове славске вечери награди госте гусларе као и заслужне пријатеље и сараднике тог друштва.
Манифестацији су присуствовали председник Скупштине Града Прокупља Дејан Лазић и члан Градског већа задужена за културу Милица Ерић, као и представници прокупачких установа културе, удружења и организација.