Istorijska tribina pod nazivom „Prisajedinjenje Vojvodine Kraljevini Srbiji 1918. godine i Gvozdeni puk“, koju je organizovao Narodni muzej Toplice u saradnji sa Arhivom Vojvodine i Istorijskim arhivom Toplice, izazvala je veliko interesovanje prokupačke publike. Predavač na ovu temu bio je prof. dr Saša Marković, dekan Pedagoškog fakulteta u Somboru, inače rođeni Topličanin.
On je u svom izlaganju na ovu temu istakao da je Drugi pešadijski puk „Knjaz Mihailo“ 1918. godine oslobodio Banat.
–Probojem Solunskog fronta i oslobođenjem teritorije Srbije, srpska vojska je krenula u ostvarivanje ratnog plana proklamovanog 1914. godine Niškom deklaracijom. Na severnim granicama, pred srpskom vojskom se nalazila teritorija Vojvodine, u kojoj je živeo veliki broj Srba. Napredovanje srpske vojske kroz Srem, Banat, Bačku i Baranju, bilo je uslovljeno velikim prostorom, koji je trebalo zauzeti sa relativno malim brojem vojnika. Ovaj zadatak bio je specifičan zbog činjenice da Srbi nisu činili većinsko stanovništvo, već su to bili Mađari, Nemci i Rumuni. Istovremeno sa napredovanjem srpske vojske kroz Vojvodinu, tekao je proces političkog organizovanja srpskog naroda, koji je imao za cilj sazivanje Velike narodne skupštine, na kojoj je proglašeno ujedinjenje Vojvodine sa Kraljevinom Srbijom, naglasio je profesor Marković.
U ime domaćina ovog skupa, Narodnog muzeja Toplice, istoričar Darko Žarić je ovom prilikom istakao da će se saradnja sa arhivima nastaviti i da će ovakvih predavanja i tribina biti i ubuduće, jer Prokupčani vole svoju istoriju i nikada im ne dosadi da iznova slušaju o podvizima junaka čuvenog „Gvozdenog puka“.