У галерији „Божа Илић“ данас је отворена изложба хуманитарног карактера, на којој је изложено 80 радова ученика Техничке школе „15. мај“, смера „техничар-моделар одеће“.
Организаована под називом „Од уметности до хуманости“, имала је за циљ да окупи љубитеље сликарства, представи рад ученика ове школе, али и помогне нашим најмлађим Прокупчанима у лечењу, Николини Јосић и Михајлу Тасковићу. Посетиоци су могли да дају добровољне прилоге, који ће бити прослеђени њиховим породицама, које су се овом приликом и захвалиле својим суграђанима и организаторима изложбе.
Директорка Техничке школе „15. мај“ Биљана Миленковић, није крила задовољство због посећености изложбе.
– Ово није прва акција нашег Ученичког паралмента и ученика, који похађају смер „техничар моделар одеће“, али и свих ученика наше школе. Прошле године смо имали хуманитарну акцију, коју смо организовали за нашу Даницу, одржали смо и хуманитарни вашар, али и турнир у малом фудбалу, где су учествовале све средње школе, рекла је директорка Миленковић и истакла да школа увек подржава акције својих ученика, на којима показују своју хуманост, али и креативност.
Професорка текстилних предмета у овој школи Сузана Копривица је истакла да је циљ оваквих акција да се деци покаже да и од неких безначајних и малих ствари могу да настану врло вредна уметничка дела.
-Ако не водимо рачуна о ономе што је безначајно, како да водимо рачуна о односу према другим људима, према онима којима је помоћ потребна, како ћемо бити хумани. Ова изложба је најбољи показатељ тога како од неких малих и наизглед беспотребних ствари настану оне велике, важне и лепе, а притом и корисне, додала је професор Копривица.
Она је објаснила да је ово био један од лепих начина да сви заједно покажу ко су и на шта су спремни ученици и професори прокупачке Техничке школе.
-Желели смо да наши суграђани виде шта значи јединство у жељи да се помогне. Показали смо које границе смо спремни да померио и које циљеве да освојимо, а ја се надам да ћемо у наредним годинама, полако, али све више померати те границе. Иза нас стоји врло велики рад, не само мој, него и мојих колегеница, Гордане и Наташе. Заједничким радом смо успели да реализујемо преко 80 слика, додала је професорка.
Она је навела да су деца примењивала изворну технику „киносаиго“, али да су се једног момента препустили креативности и маштарењу, те да су ситне комадиће материјала убадали у стиропор, а ту технику су назвали „шљокица техника“, зато што умногоме подсећа на вез или на слагање ситних шљокица по исцртаним контурама на текстилном материјалу.
Професорка је истакла, да ће у мају ове године, из школе изаћи прва генерација дипломираних ученика овог смера, у коме се ради модеран дизајн, савремено и естетско обликовање и одевање, уз конструкције и моделовање на компјутерима по посебним програмима.
Ученица Тијана Јовановић, која је учествовала у стварању слика, изложених на овој изложби, нагласила је да се она и њени школски другови радују кад могу да помогну кад то треба.
-Радили смо радове техником „киносаиго“, која је настала у у Јапану осамдесетих година година 20. века, када је млада Јапанка покушала да створи необично уметничко дело од остатка свилених тканина ,у чему је и успела. За израду својих слика, користила је дрвену подлогу,скалпел, маказе, лепак, папир са нацртаном апликацијом и папир за копирање. Ми смо користили стиропор одговарајуће дебљине, преко кога смо, исцртавали одговарајућу слику, а затим смо прецизно склапелом урезивали линије неколико милиметара, а онда у те урезе, ножићима смо увлачили тканину. Притом смо пазили на дебљину материјала, да не буде превише танак, како не би дошло до његовог оштећења, објаснила је ова ученица и истакла да су у раду и припремању изложбе учествовали сви ученици од првог до четвртог разреда ове школе.
-Желели смо да учинимо нешто племенито, јер и сам назив наше изложбе гласи „Од уметности до хуманости“, а показује на нашу вољу и жељу, да кроз уметничку лепоту и ствралаштво учинимо нешто, макар мало за Николину и Михајла, којима је неопходна помоћ у лечењу. Сматрамо да је уметност језик који сви разумеју, нагласила је Тијана Јовановић.