У знак сећања на погинуле у ратовима од 1912. до 1999. године у селу Поточић, недалеко од Прокупља, освештена је и откривена Спомен чесма. Овој свечаности, поред мештана Поточића и суседних села, присуствовао је заменик градоначелника Прокупља Дејан Тонић, градски већник за културу Милица Ерић, командант копнене војске Србије генерал потпуковник Милосав Симовић, председник Савеза удружења бораца у народноослободилачким ратовима Србије од 1912. до 1999. године, свештенство цркве Свети Прокопије и представници борачких организација. Након освештења, присутне делегације положиле су венце на Спомен чесму, на којој се налазе имена свих мештана Поточића који су учествовали у ослободилачким ратовима Србије од 1912. до 1999. године.
-У славну историју Топлице уписана су и имена житеља Поточића, који су се борили за слободу својих потомака и целе Србије од 1912. до последњег рата, 1999. године. Ова спомен чесма је настала као симбол решености потомака славних јунака и бораца овог села да очувају сећање на своје претке. Овде су уписана имена ваших домаћина, рођака и комшија. Захвалност што их не заборављате припада свима вама из села. Међутим, посебно треба издвојити Ратомира Тимотијевића Тима који, иако је давно отишао из свог родног краја, никад га није заборавио и увек, на све могуће начине помагао његовим житељима и целој Топлици, изјавио је Тонић и захвалио се Тимотијевићу и за донацију за изградњу Спомен парка јунацима Гвозденог пука у Прокупљу.
Он је истакао да ћемо се окрепити водом и застати поред ове чесме да би се подсетили оних који су своју младост и своје животе ставили у служби своје и наше вечне Србије.
-У разним родовима Војске Србије од 1912. до 1999. године служило је 119 мештана Поточића. За 34 ратника поклич је био у јуриш и вечност. Многи ратници из овог села своје име и груди окитили су ордењем. Ови хероји заслужили су да се и наредних година окупљамо овде, јер ћемо на тај начин допринети неговању културе сећања на све наше знане и незнане јунаке, рекао је Тонић.
Милица Ерић изјавила је да је данашњи дан, 31. октобар, када је откривена и освештена Спомен чесма, изузетан за све мештане Поточића.
-Из овог села у ослободилачким ратовима 20. века учествовало је 119 мештана, а њих 34 дало је своје животе, док су двојица били борци у чувеном Гвозденом пуку. Захваљујући идеји и донацији Ратомира Тимотијевића Тима, који је пореклом из овог села, и њеним мештанима данас имамо ову прелепу чесму. Овом спомен чесмом Тимотијевић, који се доказао као уметник, песник, рецитатор, добротвор многих културних догађаја у Прокупљу, Топлици и Београду, још једном је показао колико воли свој родни крај, изјавила је Милица Ерић и изразила захвалност за све оно што је Тимотијевић до сада урадио за свој завичај и Прокупље.
Она је поручила да је у овој спомен чесми узидан цео век историје Поточића, а вода је симбол живота који наставља да тече.
Председник СУБНОР-а Србије генерал мајор у пензији Видосав Ковачевић изразио је велику захвалност свима онима који су на овај начин показали како, сви они који су положили своје животе у ослободилачким ратовима, нису заборављени.
Идејни покретач за изградњу Спомен чесме, донатор и ктитор Ратомир Тимотијевић у свом досадашњем раду никада није заборавио свој родни крај и своје претке.
-Родна груда се никад не може заборавити. У последње време сам размишљао шта би могао да урадим за своје село. Ова монуметална Спомен чесма је наш дуг према свима онима који су дали животе и учествовали у ослободилачким ратовима Србије у прошлом веку, рекао је он и изразио велику захвалност члановима своје породице, бившем и садашњем руководству Прокупља, војсци Србије и другима који су допринели да Поточић добије овакво спомен обележје.
На свечасности Тимотијевић је прочитао сва имена мештана који су учествовала у ослободилачким ратовима Србије у прошлом веку.
-Поточић није велико село, ни по пространству, ни по броју људи који живе у њему. Међутим, постоји нешто што наше село чини великим. То је велики број храбрих људи који су своје животе ставили на располагању својој отаџбини, кад год би се над њом надвила опасност, изјавио је заменик Савета месне заједнице Поточић Андрија Микић.
Након освештења протојереј-ставрофор Младен Симић нагласио је да је добро што је чесма направљена у спомен јунака села који су бранили своја огњишта и своју земљу.
Аутор Спомен чесме је Чедомир Ристић, академски вајар из Прокупља.