Од увођења ванредног стања у Србији и формирања Кризног штаба у Прокупљу, због спречавања ширења инфекције корона вирусом, прошла су 42 дана. О томе које су све активности спроведене, али и послови урађени у нашем граду, како би се превазишла целокупна ситуација, разговарали смо са командантом Кризног штаба и градоначелником Прокупља Александром Симоновићем.
-Одмах након фрмирања кризног штаба, у којем су се налазили представници здравствених установа, јавних предузећа и институција, Војске Србије, Полицијске управе, Црвеног крста и други релевантни субјекти, предузели смо све мере, да прокупачку болницу и Дом здравља припремимо за смештај позитивних пацијената на корона вирус. У веома кратком року ове установе су се реорганизовале и припремиле да одреагују на најбољи могући начин. Оне су добиле и неопходну заштитну опрему и други материјал за лечење пацијената. Из градског буџета за куповину заштитних средстава за њих је издвојено укупно милион динара. Знајући како се епидемија шири, ми смо планирали и алтернативне смештаје, али добро је да број оболих није био такав, те нам додатни планирани смештајни капацитети нису били потребни, изјавио је Симоновић и додао да је у Дому здравља у међувремену отворена и амбуланта КОВИД-19.
Говорећи о броју оболелих, којих је у Прокупљу са данашњим даном 108, он је напоменуо да су се тестирања пацијената обављала у прокупачкој болници и Дому здравља, али и у Нишком Заводу за јавно здравље. Званичне податке о броју зарежених Кризни штаб Прокупље је добијао од Завода за јавно здравље из Ниша.
Ванредно стање тражило је максимално ангажовање и одговорност многих јавних предузећа, оно које је свакодневно било ангажовано и вредно радило на дезинфекцији улица и јавних површина у нашем граду, било је ЈКП „Хамеум“.