У Народном музеју Топлице, одржано је предавање на тему „Србија какву нисте видели -3Д Србија“, на коме су говорили др Никола Стојановић са Електронског факултета у Нишу и археолог и музејски саветник Јулка Кузмановић Цветковић. Предавање су слушали ученици прокупачких школа, Основне школе „Ратко Павловић Ћићко“ и средње, Гимназије.
-Овом приликом смо деци омогућили да у виртуелној реалности виде манастир Манасију. Ми на факултету проучавамо технологију и онда смо дошли на идеју да направимо сајт www.srbija3d.rs. На том сајту можете да видите тренутно око 46 објеката, који су дигитализовани. Њих смо дигитализовали за виртуелну реалност и сада када ви ставите наочаре за виртуелну реалност, то је уствари дигитална копија реалног манастира Манасија, можете да се крећете унутар манастира, као да сте тамо, истакао је др Никола Стојановић, упућујући смернице ученицима, који су хтели да пробају како изгледа шетати са виртуелним наочарима.
Јулка Кузмановић Цветковић је објаснила да су професори са Електронског факултета осмислили пројекат „Дигитализација споменика културе“.
-Пре седам година када је почла цела та прича, све то није било свакодневица, а ми смо хтели да приближимо посетиоцима споменике културе, који нису баш приступачни, до којих није лако да се дође. На сајту постоји и аудио прича, а циљ нам је био да све то приближимо јавности и прикажемо неке споменике, који нису доступни или нису у првом плану. Причати рецимо о Калемегданској и Нишкој тврђави је бесмислено, јер људи то могу да обиђу, али причати о тврђави Марково кале код Врања, која је прилично неприступачна и до које није лако да се дође, а притом је један изузетан градитељски драгуљ, е то је онда права прича. Или фреска Ћелави Исус у цркви у Рсовцима, још једна је од изузетних, јер је црква у стени, у планини, а направљена је у временима када је било јако тешко опстати. Такве ствари треба омогућити људима да виде, истакла је наша саговорница.
Она је додала да је Сајт 3д Србије врло приступачан и да може да му се приступи и са телефона, не мора се скида посебна апликација, што је прилика да се људи из целог света упознају са овим сајтом. Један од споменика који је дигаитализован, а који се налази и на Метином сајту (сајту Фејсбука) јесте управо манастир Манасија.
-Од млађих све почиње и њима треба да се објасни како се технологија користи и чему све може да послужи. Ово је била једна лепа прилика, деца су уживала и желела су да пробају виртуелне наочаре, како би доживела виртуелну шетњу кроз простор, истакла је Кузманови-Цветковић.
Интернет страница Србија 3Д, јесте резултат пројекта „Платформа за 3Д дигитализацију непокретних културних добара Србије, коју је реализовао Електронски факултет Универзитета у Нишу, уз подршку Министрства културе и информисања Републике Србије.
Циљ пројекта “Платформа за 3Д дигитализацију непокретних културних добара Србије”, јесте да се архитектонско културно благо југоисточне Србије, учини доступним што широј, како домаћој, тако и међународној јавности. За ту намену планира се израда фото-реалистичних 3Д модела објеката, веб страница пројекта и развијање веб апликација преко којих ће корисници бити у могућности да се „крећу“ кроз дигитализоване објекте и да их гледају под различитим угловима.
По завршетку овог предавања, у оквиру „Дана европске баштине“, одржано је још једно, али на тему „Ризница храма Светог Великомученика Прокопија у Прокупљу. О томе су говорили свештеници Игњатије Ђорђевић и Далибор Мидић, а у програму је учествовао и црквени хор „Свети прокопије“.
Како је тема овогодишње манифестације “Рите, мреже,везе“, тако је део овог програма била и музејска радионица ученика другог разреда Основне школе „Ратко Павловић Ћићко“, под називом „Трагом прошлости“. У њој су најмлађи Прокупчани објаснили важност неких давних времена, која су оставила траг и из којих најбоље треба да памтимо.