Profesor engleskog jezika Svetlana Maksimović je u Osnovnoj školi „Nikodije Stojanović Tatko“, u kojoj predaje ovaj predmet, održala nesvakidašnji čas, u okviru Međunarodnog projekta BBC-ja i Pearson izdavačke kuće iz Velike Britanije.
–Način na koji smo to uradili predstavlja interaktivno iskustvo. Na času engleskog jezika učestvovalo je pet grupa učenika iz pet zemalja sveta, iz učionice putem Zoom platforme. Doneli smo izvorni engleski u učionice, povezali smo se sa učenicima nekoliko zemalja, kao što su Ukrajina, Poljska, Belorusija, Hrvatska i Turska. Učenici su u direktnom razgovoru mogli da se upoznaju sa drugarima iz različitih zemalja, ali i prošire svoja znanja iz engleskog jezika. Čas je uživo, onlajn vodio predavač, Michael Brand, a ja sam bila u učionici, rekla je prof. dr Svetlana Maksimović.
Prema njenim rečima, ovo je bila idealna prilika da se u učionici čuje britanska varijanta engleskog jezika, a takođe i steknu nova, moderna iskustva u nastavi.
–Zahvalnost dugujemo pre svega Pearson izdavačkoj kući, ali i BBC od kojih i potiče ova ideja za razvijanje svetskog projekta, u okviru kojeg se povezuju nacije, kako kulturološki, tako i edukativno, ali i međusobnom komunikacijom. Smatram ovo iskustvo značajnim i za sebe i za svoje učenike, jer se komunikativne veštine dovode na jedan viši nivo, deca uče da opuštenije koriste jezik i uče se dijalogu, ali i različitostima, istakla je Maksimović.
Ona je objasnila da korišćenje najnovijih pristupa i metoda u učenju, treba da bude cilj svakog nastavnika, kako bi se učenici motivisali za rad.
–Nastavićemo da i dalje sarađujemo sa Pearson izdavačkom kućom i BBC, pa ćemo tako i u aprilu mesecu imati nekoliko ovakvih časova sa petim razredom. Kao potvrdu da smo učestvovali i dali doprinos ovom projektu, učenici, nastavnik i škola dobili su sertifikate, naglasila je profesorka.
Ona je naglasila da i ukoliko se bude prešlo na onlajn nastavu, ništa neće poremetiti ovaj projekat, jer je osmišljen da učenici mogu i individualno da prisustvuju i časovima onlajn, sa još oko 500 drugara širom planete.
Ovo potvrđuje da ništa ne može da spreči dobru komunikaciju i želju za učenjem i učestvovanjem u ovom velikom projektu.
-Neizmerno sam zahvalna svojoj školi na pruženoj mogućnosti, da sve inovacije koje se dešavaju u svetu, primenim u učionici i na taj način doprinesem kvalitetnijoj nastavi, naglasila je profesor Svetlana Maksimović.