Ovogodišnju manifestaciju „Muzeji za 10“, Narodni muzej Toplice je otvorio izložbom, koja nosi naziv „Slovarica Prokuplja, Prokuplje na slovo“.
Izložba je izazvala veliko interesovanje publike, a njena posebnost se ogleda u tome što su se na jednom mestu našli događaji i ličnosti, koji su obeležili određeno vreme u našem gradu.
Sve to viđeno je očima prokupačkih đaka, koji su bili deo ovog velikog i značajnog projekta. Oni su istraživali o značajnim događajima, prilikama, ličnostima i mnogim drugim važnim stvarima, po kojima naši stariji sugrađani pamte Prokuplje i po čemu se ono prepoznaje. Uživali su kako kažu svi zajedno i podsetili se i mnogih važnih manifestacija i ljudi, koji zaslužuju da ih se sećamo.
Učesnici ovog projekta, za koji je prokupački muzej od Ministarstva kulture i informisanja dobio 250.000 dinara, istakli su da je od neprocenjive vrednosti bilo istraživanje koje su obavili za ovaj zadatak.
Ističu da su naišli na mnogo podataka o različitim stvarima iz nekih vremena koja su nama daleka. Od neprocenjivog značaja bilo je i sve ono što je zabeleženo u Topličkim novinama. Naglašavaju da su one jedno veliko blago, jer su beležile različite podatke o brojnim ličnostima, događajima i dešavanjima u našem gradu, u različitim vremenima. Na ovoj izložbi, kao krajnji rezultat, predstavljeni su naši poznati glumci, pesnici, profesori, zanatlije, muzičari i mnogi drugi stvaraoci, koji su obeležili neko vreme, jednom rečju živeli i stvarali u Prokuplju i za njega.
U okviru ovogodišnje manifestacije „Muzeji za 10“, ova ustanova kulture pripremila je različite kreativne, maštovite, ali i poučne sadržaje. Tako su muzejski vodiči, prokupačke učenike upoznali sa onim što je njihov posao u ovoj ustanovi kulture. Izdvajamo i predavanje na temu „Bitka na Pločniku 1386. godine“, koje će za sve ljubitelje i poznavaoce istorije, u ovoj ustanovi, biti organizovano večeras u 18 sati. Na ovu temu će govoriti istoričar Darko Žarić i arheolog Sanja Crnobrnja.
Iz Narodnog muzeja Toplice poručuju da su i za dane vikenda pripremili bogat i sadržajan program. Pored radionica, koje uključuju obilazak spomenika kulture u našem gradu, u kojima će vodiči biti gimnazijalci, u Noći muzeja u Spomen sobi „Gvozdeni puk“, biće održan i kulturno umetnički program „Budućnost u muzici, stihu i prozi“, u kome će učestvovati učenici Muzičke škole „Kornelije Stanković”.
U ovoj večeri, po prvi put će biti organizovana i projekcija u pokretnom planetarijumu „Kosmos na dlanu“, koju organizuje Astronomsko društvo „Magelanov oblak“.