Manifestacija „Muzeji za 10“ završava se danas u Narodnom muzeju Toplice, pozorišnom predstavom Dramskog studija prokupačke Gimnazije i njihovom predstavom „Ono su htela…deca“, koja u ovoj ustanovi kulture počinje u 18 časova.
U toku ove, Nacionalne nedelje muzeja, publika je imala priliku da vidi i prisustvuje različitim radionicama, tribinama, javnim časovima, književnim večerima, modnoj reviji, koncertu.
Samo jedan u nizu događaja, koji je ulepšao ovu nedelju u našem gradu, jeste i radionica „Muzej u koferu“, u kojoj su sa muzejskim vodičima Aleksandrom Đukić i Natašom Jovanović, razgovarala deca iz izdvojenih odeljenja u Babinom Potoku i Stražavi, Osnovne škole „9. oktobar“.
– Bilo je vrlo interesantno i zanimljivo, deca su aktivno učestvovala u svemu što smo zamislile. Uspele smo da od njih dobijemo odgovore na pitanje šta je sve to što može da stane u kofer, a da je predmet iz muzeja, tačnije iz Etnološke zbirke. Predstavile smo im muzej onakav kakav je bio od davnina, ali i neko daleko vreme kada nije bilo struje i savremenih tehnologija, digitalnih aparata. Tražile smo da zažmure i zamisle da putuju u daleku prošlost, kako bi makar na trenutak osetili neko sasvim drugačije vreme, rekla je muzejski vodič Aleksandra Đukić.
Ona je istakla da u ovoj radionici, sa učenicima prokupačkih škola, rade već dve godine i da joj se svi uvek obraduju.
Stariji posetioci prokupačkog Muzeja jutros su bili i učenici prokupačke Gimnazije, kada su na radionici „Sve što ste hteli da pitate o arheologiji, a niste smeli“, uradili baš to, pitali su arheologa kustosa Sanju Crnobrnju Krasić o svemu što ih interesuje iz ove oblasti.
-To su stariji srednjoškolci, koji se već uveliko spremaju za upis na fakultete. Bilo im je zanimljivo da pogledaju postavku i da pitaju ono što nisu dosad znali ili su znali vrlo malo. Pitali su kako se dolazi do izloženih predmeta, kakav je to proces, koliko dugo traje, šta je najvažnije u toku samog istraživanja, koliko su ona važna, kako je i koliko teško ili lako raditi posao arheologa, da li se naš kraj prepoznaje po lokalitetu Pločnik i još mnogo toga, objasnila je Sanja Crnobrnja Krasić i naglasila da ovakve radionice mogu da pomognu u profesionalnoj orjentaciji i podstaknu decu na razmišljanje, da možda baš arheologiju izaberu za svoje životno zanimanje.
U toku današnjeg dana, u okviru ove manifestacije, zainteresovani Prokupčani će moći da prisustvuju i javnim časovima učenika Osnovne škole „9. Oktobar“. Prvi počinje u 15 časova na temu „Slovenska i srpska mitologija i odjeci u savremneom dobu, a drugi od 16 časova sa temom „Nemanjići“.