U svečanoj sali Grada Prokuplja, u prisustvu predstavnika Vojske Srbije, Ministarstva unutrašnjih poslova i jedinica Civilne zaštite, predstavnika opština Topličkog upravnog okruga, prokupačke Bolnice i Doma zdravlja, komandant Okružnog štaba za vanredne situacije Zlatan Miljković, održao je radni sastanak povodom 1. marta- Međunarodnog dana civilne zaštite.
On je ovom prilikom podsetio da je obeležavanje 1. marta, kao Svetskog dana civilne zaštite, ustanovljeno 1990. godine odlukom Generalne skupštine Međunarodne organizacije civilne zaštite, sa ciljem da se skrene pažnja široj javnosti na vitalni značaj civilne zaštite i razvijanja svesti o značaju pripremljenosti za preventivne i samozaštitne mere i postupke u slučaju elementarnih nepogoda, tehničko-tehnoloških nesreća i drugih nesreća i opasnosti.
-Prema međunarodnim standardima, civilna zaštita predstavlja organizovan odgovor države na opasnosti koje ugrožavaju stanovništvo, materijalna dobra i životnu sredinu. Ona predstavlja celovit sistem i najširi oblik organizovanja, pripremanja i učešća stanovništva u humanitarnim aktivnostima i zadacima zaštite i spasavanja. U Republici Srbiji, civilna zaštita, posle više od dve decenije, ponovo dobija na značaju i intenzivno radi na njenom jačanju. Usled čestih pojava vanrednih situacija, država prepoznaje značaj i ulogu civilne zaštite za uspostavljanje pravovremenog i efikasnog odgovora na sve izazove i opasnosti, rekao je komandant Okružnog štaba za vanredne situacije Zlatan Miljković.
Kako je naveo na teritoriji Republike Srbije formirano 111 specijalizovanih jedinica civilne zaštite. Osnovnu obuku prošlo je oko 2900 pripadnika, koji su raspoređeni u specijalizovanim jedinicama civilne zaštite i to za gašenje požara, spasavanje na vodi i pod vodom, pružanje prve pomoći, RHB zaštitu, spasavanje iz ruševina i zbrinjavanje. Za specijalizovane jedinice civilne zaštite, koje su prošle osnovnu obuku, svake godine se održavaju treninzi, gde se uvežbavaju i obnavljaju stečena znanja i veštine.
O načinu delovanja i formiranju jedinica civilne zaštite, koje mogu biti opšte i posebne nemene, govorio je načelnik Odeljenja za vanredne situacije u Prokuplju i načelnik Štaba civilne zaštite za Toplički okrug Zoran Ristić. On je naglasio da su mere Civilne zaštite pre svih, uzbunjivanje stanovništva u slučaju nadolazeće opasnosti, zatim evakuacija, sklanjanje, zbrinjavanje ugroženih i nastradalih, zaštita stanovništva od radio hemijskih i bioloških otrova, zaštita od tehničko tehnoloških nesreća i zaštita i spasavanje postradalih iz ruševina.
U okviru obeležavanja 1. marta – Međunarodnog dana civilne zaštite, prikazana je i video prezentacija iz delovanja Jedinica civilne zaštite u Topličkom okrugu tokom kriznih situacija, uglavnom njihove aktivnosti u gašenju požara na otvorenom i spašavanju ljudi i dobara u poplavama.