Rezultati projekta „Partnerstvo za pravedno i kvalitetno obrazovanje“ koji u Prokuplju realizuje Centar za internu pedagogiju (CIP) u saradnji sa Dečijom fondacijom „Pestaloci“, a uz podršku Ministarstva prosvete, nauke i tehnološkog razvoja Republike Srbije, su zadovoljavajući, ocene su sa sastanka koji je nedavno održan u Prokuplju.
Sastanku su prisustvovali predstavnici lokalne samouprave, zamenik gradonačelnika Prokuplja Dejan Tonić i članica Gradskog veća zadužena za obrazovanje Katarina Veljović, predstavnici Dečije fondacije „Pestaloci“, Centra za interaktivnu pedagogiju, Školske uprave Niš, kao i predstavnici Centra za socijalni rad i predstavnici svih prokupačkih osnovnih škola.
Ocenjujući dosadašnju saradnju na realizaciji pomenutog projekta članica Gradskog veća Katarina Veljović je istakla da se ta saradnja odvija na najbolji mogući način, sve u cilju ostvarivanja planiranog za dobrobit školske dece.
–Zahvaljujemo se svima koji rade na projektu na pomoći koju nam pružaju kako bi smo omogućili ravnomeran upis deci iz osetljivih grupa u naše osnovne škole, naglasila je Veljović.
Kako je istakla Tanja Živanović savetnik u Školskoj upravi Nišu i koordinator projekta, ono što se čini u cilju stvaranja uslova za pravedno i kvalitetno obrazovanje u Prokuplju je na zavidnom nivou.
–Jako sam zadovoljna saradnjom i svime što Grad Prokuplje preduzima u okviru pomenutog projekta. Vidi se da lokalna samouprava vodi računa o svoj deci uključujući i romsku decu i decu sa posebnim potrebama i misli pre svega o ravnomernom, pravednom i kvalitetnom upisu u osnovnu školu, istakla je Živanović.
Osnovni cilj projekta je da romska i druga deca iz škola sa posebnim potrebama ostvare pravo na kvalitetno obrazovanje koje imaju svi njihovi vršnjaci u Srbiji.
Specifični ciljevi projekta odnose se na unapređenje upisnih politika na nacionalnom i lokalnom nivou i jačanje kapaciteta nacionalnih i lokalnih uprava, sve u cilju povećanja upisanog broja romske dece u škole.
Projektom je obuhvaćeno 10 osnovnih škola u tri grada, Prokuplje, Šabac i Požarevac i on se realizuje u periodu od januara 2020. do decembra 2022 godine.
U okviru projekta, samo tokom drugog polugodišta 2019/2020 godine, 196 učenika iz 10 škola koje su uključene u projekat, dobilo je podršku za praćenje nastave na daljinu kroz obezbeđivanje 33 tablet računara, laptopa, tri štampača, 93 paketa papira i 28 tonera za štampanje, pet USB memorija i digitalnog fotoaparata. Takođe su uspostavljeni timovi u svim tim školama koje učestvuju u projektu.
Pandemija korona virusa tokom prošle i ove godine uticala je na promenu planiranih aktivnosti jer su susreti sa školama organizovani isključivo putem onlajn platformi, a školski grantovi i zajedničke aktivnosti su preusmereni na neposrednu podršku učenicima i školama.
Da podsetimo da je dečija fondacija „Pestaloci“ izdvojila i dodatna sredstva sa kojima je opremljena jedna učionica u prokupačkoj Osnovnoj školi „Milić Rakić – Mirko“. Učionica je opremljena savremenim nameštajem, školskim priborom, a nabavljeno je i 25 tablet računara i četiri pametna telefona za učenike iz osetljivih grupa.
Tokom ove 2020/2021. školske godine nastavljeno je sa podrškom školama. Tako je obezbeđeno 57 tablet računara, laptop i desktop računar,tri štampača,18 tonera, 76 paketa papira, 2.450 maski i mnoštvo flaša alkohola i drugog dezinfekcionog materijala za potrebe škola koje učestvuju u projektu.