Pesnici, učesnici ovogodišnje književne manifestacije „Drainčevi susreti pesnika“, okupili su se u Domu kulture, kako bi Draincu u čast, u „Poetskoj pevaonici“, kazivali svoje, ali i stihove ovog velikog topličkog i srpskog pesnika.
Učestvovali su Vidak Maslovarić, Milan Lukić, Majo Danilović, Miloje Dončić, Biljana Tasić, Andrej Jelić Mariokov, Aco Vidć, Jovan Radisavljević, Mića Milenković i ovogodišnji laureat pesničke nagrade „Drainac“ Dejan Aleksić.
Svi oni imaju svoje mesto i značaj na savremenoj pesničkoj sceni i prostoru savremene srpske poezije. Njih je sa gitarom pratio prokupački pesnik Srđan Siđa Živković, otpevavši neke poznate stihove, koje su napisali veliki pesnici.
U ime domaćina susreta, svojom poezijom, predstavili su se i prokupački pesnici Ljubiša Krasić i Milivoje Krstić.
Jedan od učesnika „Poetske pevaonice“ bio je i Mića Milenković, koji je rodom Topličanin, a koji već pola veka živi i radi u Beogradu. On kaže da vrlo rado dolazi u Prokuplje na „Drainčeve susrete pesnika“, koji su, prema njegovom mišljenju, kao manifestacija ovakvog tipa najbolji u Srbiji i regionu.
-Već nekoliko puta sam bio deo ove manifestacije. Ja sam inače slikar, ali i pišem i član sam Udruženja književnika Srbije. Jako mi je drago svaki put kad dođem ovde, jer smatram da sam došao u moj kraj. Rade Drainac mi je dao jedan podstrek da se bavim poezijom pored slikarstva, dakle vrlo rado se odazivam ovim svečanostima, koje veličaju Drainca. One su izuzetne i jedne su od najboljih u Srbiji, ali i regionu. Sve je dobro organizovano i drago nam je da su programom obuhvaćene sve četiri opštine Topličkog okruga. I ove godine ćemo posetiti Drainčevu kuću u Trbunju, što nam posebno predstavlja zadovoljstvo, rekao je slikar i pesnik Mića Milenković.
U „Poetskoj pevaonici“ je učestvovao i ovogodišnji laureat pesničke nagrade „Drainac“ Dejan Aleksić iz Kraljeva, koju je dobio za zbirku pesama „Odavde se vidi“. Na pitanje da li mu i koliko ova nagrada znači, odgovorio je, veoma, iz više razloga.
-Prvo zato što nosi ime tako nezaobilaznog stvaraoca naše avangrade, potom i zbog toga što znam da u nizu dobitnika ove nagrade, stoje autori veoma značajnih dela i imena. Takođe, dobiti nagradu, koja ima kontinuitet od više od pola veka, a to trajanje je za svako poštovanje, posebno ako istaknemo da je naša kultura dobrim delom obeležena i fenomenom diskontinuiteta. Sačuvati je, više od pola veka, u uslovima u kojima se naša kultura razvijala, zaista je impozantna činjenica, rekao je ovogodišnji dobitnik pesničke nagrade „Drainac“ Dejan Aleksić.
O samom Draincu je istakao da je nezaobilazna figura srpske avangarde.
-U drugoj i trećoj deceniji 21. veka, imamo čitave generacije mladih autora, koje se zapravo naslanjaju na iskustvo avangarde, pokušavajući da prevrednuju stvari i nađu novi prostor za pesnički izraz, kao i novi horizont, na kome će se pesnički jezik razvijati. Svakako da je Rade Drainac, jedan od onih autora, koji pružaju, kako bih rekao, dobar oslonac, u toj misiji razvoja pesničkog izraza. Meni je kao mladom stvaraocu, Drainac bio izuzetno važan, kao i neki drugi autori, recimo neosimbolizma, Branko Miljković na primer. To je ta eruptivna snaga, koja ne može da vas ostavi, kao mladog autora, ravnodušnim. I ona traje kroz liniju vašeg razvoja, kao neka vrsta vašeg odjeka, kao vrsta poetički srodnog eha, koji se kod mene prostire i do današnjih dana. Svakako je on u izvesnom smislu jedan od onih pesnika, nosećih lukova, koje ugrađujem u pesničku građevinu, koju pokušavam da stvorim, podvukao je ovogodišnji laureat pesničke nagrade „Drainac“ Dejan Aleksić iz Kraljeva, govoreći o svom stvaralaštvu i povezanosti sa velikim Draincem.
Po završetku ove „Poetske pevaonice“, održano je i „Boemsko veče“, u organizaciji Topličaniana, Ratomira Timotijevića Tima, gde su pesnici takođe, govorili svoju i Drainčevu poeziju.