Ovih dana na području Topličkog okruga počinje berba višanja koja će ove godine zbog loših vremenskih prilika koje nisu išle na ruku voćarima biti znatno slabija od prošlogodišnje.
Prema najavama poljoprivrednih stručnjaka loše vreme i učestale kiše nisu toliko uticale na rod ali su umanjile kvalitet, tako da će on, zbog malog procenta suve materije, biti mnogo lošiji u odnosu na prethodnu godinu.
-Zbog velike vlažnosti i kiše i višnja je, kao i trešnja prethodno, počela da puca i trune, pa je pred poljoprivrednicima u topličkom kraju težak posao i briga hoće li moći da uberu dovoljno višanja kako bi naplatili bar deo uloženog novca, smatraju u Poljoprivredno stručnoj i savetodavnoj službi (PSSS) u Prokuplju.
Cena oblačinske višnje, cenjene u svetu zbog visokog kvaliteta još uvek se ne zna, a prema najavama otkupljivača mogla bi da bude, zavisno od klase, kao i prošlogodišnja od 40 do 60 dinara po kilogramu.
-Kvalitet je mnogo lošiji u odnosu na prošlu godinu zbog vremenskih neprilika i mnogo vlage. pa je došlo do pucanja plodova, javila se trulež na višnji, tako da je iako rod nije tako loš, kvalitet pod velikim znakom pitanja, kažu voćari.
Kako je rok za berbu višanja relativno kratak jer ona brzo propada, voćari će i ove, kao i ranijih godina, požuriti da što pre oberu svoje zasade i predaju rod i ne pitajući za cenu.
-To je poslednjih godina proizvodnju čuvene oblačinske višnje u Toplici gotovo obesmislilo, jer često ona ne pokriva ni osnovna ulaganja – ističu proizvođači koji pored toga imaju i dodatno problema sa beračima kojima za uslugu moraju da daju polovinu svoje zarade, tako da po kilogramu ne dobiju ni 20 dinara.
Oblačinska višnja je, uz šljivu, najzastupljenija ratarska kultura u Toplici i samo na teritoriji Prokuplja nalazi se na površini od preko 2.000 hektara. Godišnje se sa ovog područja otkupi od 2.000 do 2.500 vagona višanja.
Obilazeći Prokuplje i Toplički okrug, ministarka poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva u Vladi Republike Srbije, Jelena Tanasković je najavila strože kontrole inspekcijskih službi prilikom otkupa višnje, pre svega kako bi se sprečili otkupljivači da plaćaju voćarima drugu umesto prvu klasu višnje.
-Sve inspekcijske službe u predstojećoj sezoni branja ovog najrasprostranjenijeg voća biće na terenu i kontrolisati otkup a sve u cilju da proizvođači budu prioritet kada je u pitanju otkupna cena, odnosno da najveći deo ,,kolača” pripadne upravo njima – rekla je Tanasković.