Pošumljavanje goleti je najbolji način borbe protiv zagađenog vazduha koji je postao veliki problem u celoj Srbiji, a naročito u velikim gradskim sredinama.
-Šume su kao što je poznato pluća planete Zemlje, pa se moramo usresrediti na njihovu zaštitu i obnovu, kazali su iz Šumskog gazdinstvo (ŠG) „Toplica“ u Kuršumliji i naglasili da je, ako želimo da imamo čistu i zdravu životnu sredinu, čist vazduh u vrhu prioriteta.
–Jedna od mera za poboljšanje kvaliteta vazduha je i pošumljavanje, odnosno osnivanje novih šuma, jer i šume koristeći vodu i ugljen dioksid iz vazduha, a uz pomoć sunčeve energije, stvaraju gotovi organski proizvod i oslobađaju kiseonik, istakli su iz tog preduzeća.
Ovo preduzeće je nedavno organizovalo akciju pošumljavanja „požarišta“, odnosno mesta na kojima su šumski požari uništili stabla i nisko rastinje. Tako su sadnicama bagrema pošumljavali predeo oko sela Sagonjeva na Radan planini.
Kad je u pitanju pošumljavanje, naglašeno je da se organizovanim akcijama moraju pošumiti sve goleti koje su u vlasništvu države, a da i vlasnici svih privatnih gazdinstava koji imaju odgovarajuće zemljište za pošumljavanje, minimalne površine od pet ari, mogu to da učine i to besplatnim sadnim materijalom za pošumljavanje.
Takođe su naglasili da se za pošumljavanje može koristiti šumsko i poljoprivredno zemljište, s tim što je za pošumljavanje obradivog zemljišta neophodna saglasnost Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
Svi koji žele da pošume svoje zemljište treba da se obrate najbližem registrovanom šumskom rasadniku Ministarstva poljoprivrede za besplatnu dodelu sadnica na mejl www.upravazasume.gov.rs .
Najbolje je zahev podneti u rano proleće ili ranu jesen, pre početka radova na pošumljavanju, kako bi se na vreme obezbedio potreban sadni materijal.