У прокупачком Дому културе одржана је трибина, којом је означен почетак обележавања 100 година од оснивања Културно уметничког друштва „Абрашевић“. Гости ове манифестације били су некадашњи чланови секција, које постоје у оквиру ове установе. Они су се присетили својих почетака и времена када су били део ове велике породице. О дружењу, наступима и путовањима, неким догађајима и људима, који су такође били део њих у песми и игри, разговору и пријатељству, говорили су Милисав Павловић Пећанац, Мики Ђорђевић, Драган Ђурић, Љубиша Стајковић, Драгутин Ђорђевић Челебон и Ивица Траиловић.
У Клубу ове установе отворена је и изложба на којој су представљене прве фотографије о раду и стварању прокупачких секција између два светска рата, али и послератног периода, од 50-тих до 70 -тих година. Већи део фотографија, које се могу видети на изложби, организатор је добио из приватних породичних албума чланова друштва. Ова изложба је прва у низу, као део програма, који ће у току године бити организован у виду различитих манифестација, као подсећање на важност и значај овог великог јубилеја.
На самом почетку овог сусрета, директорка Дома културе Тијана Петровић, поздравила је учеснике и највернију публику, која је, уз све препоручене епидемиолошке мере, била у позоришној сали.
Она је истакла да о томе колики је значај културе у нашем граду и колико је Прокупље допринело, не само српској, већ и јужнословенској уметности, свакако потврђују јубилеји, који се последњих година у нашем граду обележавају.
Учесници ове трибине захвалили су се организатору на позиву да буду део програма којим се обележава значајан јубилеј КУД „Абрашевић“. Они су истакли да им је било задовољство што су били део једне такве велике породице, у којој су, у слободно време, могли да се радују уз песму и игру, која им је грејала и хранила душу.
Ово је била прилика и да се присутни подсете да је пре две године у нашем граду обележена стогодишњица прве позоришне представе, а да је ова 2021. година још значајнија јер је, тачно пре сто година у Прокупљу штампана и прва књига. То је била књига познатог топличког песника Радета Драинца, која носи име „Афродитин врт“.
На трибини се чуло да се пре сто година из певачког друштва „Југ Богдан“ издвојило и формирало Радничко културно уметничко друштво „Абрашевић“.
Двадесетих година прошлога века, радници су се окупљали и формирали своја културно уметничка друштва, а велики број њих је носио име „Абрашевић“ по Кости Абрашевићу, песнику с краја 19. века, који се сматра првим пролетерским песником и песником у чијој поезији доминирају социјалистичке и социјалне идеје.
Развој аматерских, дилетантских друштава у Прокупљу, везује се за ослобођење Прокупља од Турака и живот у граду после 1878. године.
Кад је реч о овом врло важном сегменту културе у нашем граду, на трибини је речено да многи аутори наводе да је у последњој деценији 19. века формирано друштво „Југ Богдан“ и да је оно било окосница свих каснијих организација и удруживања.
Забележено је да се, на иницијативу наставника прокупачке Гимназије 1911. године из овог друштва издваја група младих људи, која формира „Топличко певачко друштво Југовићи“, а 1921. године, после првог Великог рата из друштва „Југ Богдан“, формира се Радничко културно уметничко друштво „Абрашевић“.
Нема пуно података о самом раду ових друштава, али на основу писаних хроника сазнајемо да је први диригент био наставник музике Радован Пекић, а у првим годинама после рата, хором је дириговао свештеник Михајло Спиридоновић Пелех.
После другог светског рата долази до обнављања културно уметничких друштава, али и развоја аматеризма и у Југославији и у Прокупљу. Први обновитељ и вођа хора и оркестра био је извесни Илија Крсмановић, који почетком педесетих година напушта Прокупље, а његову улогу преузима Момчило Филиповић. Из тог периода Прокупља забележени су концерти лименог оркестра.
Седамдесете године прошлог века спадају у велику обнову и златно доба Културно уметничког друштва „Абрашевић“, које 1975. године постаје део Дома културе “Радивој Увалић Бата“. О овом и нешто каснијем периоду рада и креативног стварања, КУД „Абрашевић“, како су обећали организатори, биће речи и на неком од следећих сусрета, који ће бити организовани поводом овог јубилеја.