U Osnovnoj školi „Vuk Karadžić“ u Žitnom Potoku održan je sastanak na inicijativu direktora škole Ivana Prelića, u cilju rešavanja problema osipanja učenika romske populacije koji čine 95% dece u ovoj seoskoj sredini.
Sastanku sa rukovodstvom škole i roditelja učenika, prisustvovali su predstavnici Grada Prokuplja, članovi Gradskog veća, savetnici za obrazovanje, predstavnici Centra za socijalni rad i Službe dečije zaštite.
Kako je istakao direktor Prelić, zahvaljujući lokalnoj samoupravi, donacijama, podršci ministarstva, u ovoj školi obezbeđeni su svi uslovi za kvalitetno obrazovanje i boravak đaka i zaposlenih. Kao i u školama na gradskom području, škola ima novu fiskulturnu salu, kuhinju, kompjutere. I pored toga, mali broj učenika neredovno pohađa nastavu, ali ima i onih koji su svesni velikog značaja osnovnog obrazovanja, kao uslov za dalje školovanje i bolji život romske populacije.
Predstavnici lokalne samouprave održali su sastanak ovim povodom i odlučili da posete školu kako bi svi zajedno doneli najbolje mere za prevazilaženje ovog problema.
Član Gradskog veća za socijalna pitanja Dejan Živković je istakao da su raznovrsni razlozi zbog neredovnog pohađanja nastave i da svi učesnici u rešavanju ovog problema treba da u svom domenu daju doprinos kako bi se problem rešio, jer ako nema đaka i škola se ugasi, onda nema ni života na selu.
-Predlog je da se što više razgovara sa meštanima, da postoji međusobna komunikacija sa predstavnicima socijalnih službi. Ideja je da se u Žitnom Potoku i Džigolju otvori kancelarija Centra za socijalni rad, da se izrade socijalne karte za učenike, kao i da se romskim i socijalno ugroženim porodicama obezbedi dodatna pomoć u higijenskim paketima, odeći, školskom priboru, paketima hrane.
Predstavnici lokalne samouprave upoznali su roditelje čija deca ne pohađaju nastavu sa posledicama koje će pretrpeti njihove porodice, u vidu gubitka socijalnih primanja, dečijeg dodatka, ali i sa podsticajima koje daje Ministarstvo poljoprivrede za one koji u vlasništvu imaju zemlju. U tom smislu, član Gradskog veća za poljoprivredu Aleksandar Petković je prisutnim roditeljima obećao pomoć oko pripreme dokumentacije i registracije, kako bi ostvarili pravo na više vidova pomoći ovog ministarstva.
Ispred Centra za socijalni rad sastanku je prisustvovao dipl. pravnik Mišo Ilić, koji je prisutnima predočio zakonske mere koje se mogu primeniti u cilju sprečavanja osipanja učenika u ovoj školi. On je naglasio da će Centar za socijalni rad u slučaju nepohađanja nastave ukinuti socijalnu pomoć porodici učenika, kao i to da će u skladu sa zakonom roditelji čija deca idu redovno u školu biti podpomognuti od strane Centra za socijalni rad u Prokuplju.
Roditelji su upoznati sa posledicama koje će pretrpeti ako deca ne pohađaju školu, ali i sa benefitima za one koji redovno dolaze na nastavu. Kako bi se uticalo na podizanje svesti romskih porodica o značaju osnovnog obrazovanja i kako bi što veći broj dece, kojih je u ovoj školi 60, a 95% odsto su Romi, nastavilo da redovno pohađa nastavu, zaključci sa ovog sastanka biće istaknuti na vidnom mestu u školi.