Ministarka za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog, Gordana Čomić, sa saradnicima, posetila je Prokuplje, gde je održala sastanak sa predstavnicima Grada Prokuplja i opština Topličkog upravnog okruga.
–Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog ima plan obilaska svih upravnih okruga u Srbiji. Na ovakvim sastancima gde prisustvuju i predstavnici Ministarstva unutrašnjih poslova i Centra za socijalni rad, školske uprave, civilno društvo, nacionalni saveti, služe da imamo dijalog i dogovor. Primena zakona je primena samo ako je to u lokalnim samoupravama onako kako je na snazi u Republici Srbiji. To je Zakon o nacionalnim savetima, o uključenju Roma, ženske ravnopravnosti i sve ono što se tiče ljudskih prava. Ministarstvo treba da bude alat lokalnim samoupravama da ti zakoni budu primenjeni što lakše, što bolje i što pre, za sve građane koji žive u gradovima i opštinama u Srbiji, kazala je ministarka Čomić.
Načelnik Topličkog upravnog okruga, Zlatan Miljković, pozdravio je ministarku Čomić, i njene saradnike, kao i gradonačelnika Prokuplja Milana Aranđelovića, predstavnike opština Blace, Kuršumlija i Žitorađa, načelnika PU Prokuplje, kao i predstavnike romskih organizacija.
–Zadovoljstvo mi je što je sve nas okupila jedna veoma važna tema, a to je ostvarivanje ljudskih i manjinskih prava na lokalnom nivou. Kao prvo, to je zastupljenost pripadnika nacionalnih manjina u jedinicama lokalne samouprave, sa posebnim osvrtom na romsku populaciju, kao i ostvarivanje prava na službenu upotrebu jezika i pisma nacionalnih manjina, rekao je načelnik Topličkog upravnog okruga Zlatan Miljković i dodao da se aktivnosti odnose i na predstojeći popis stanovništva i ostvarivanje ljudskih i manjinskih prava sa posebnim osvrtom na obrazovanje.
On je naveo Prokuplje, kao reprezentativni primer Topličkog okruga gde je zastupljenost romske nacionalne manjine oko 3,7 posto, stopa nezaposlenosti Roma je 4 puta veća nego kod ostale populacije, a samo 0,3 posto Roma se školuje.
Grad Prokuplje je prethodnih godina uložio veliki napor u cilju unapređenja položaja Roma. Gradonačelnik Milan Aranđelović je istakao da lokalna samouprava i romske zajednice ostvaruju veoma dobru saradnju i da je na tom polju dosta učinjeno, kako bi Romi danas bolje živeli.
–Romi na području Prokuplja žive u četiri velika romska naselja, koja smo od neformalnih doveli u status formalnih. Uložena su sredstva u komunalnu infrastrukturu, ozakonjenje stambenih kuća, što je sve doprinelo poboljšanju uslova života stanovništva. Uz podršku Evropske unije, izgrađeno je 12 kuća za najugroženije romske porodice u naselju Mala Guba, gde je izgrađen i zaštitni bedem, što je rešilo višedecenijski problem u tom naselju, kazao je gradonačelnik Prokuplja Milan Aranđelović i dodao da se i u drugim segmentima, kao što su obrazovanje romske dece i zapošljavanje mladih, dosta učinilo i da se i dalje posredstvom Kancelarije za romska pitanja radi na poboljšanju položaja Roma i rešavanju njihovih problema.