Без обзира на то, што је и 2021. годину обележила пандемија корона вируса, прокупачке установе културе, успеле су да остваре планиране програме и планове. Реализовано је укупно 16 пројеката код Министарства културе и један код Министарства туризма.
–У току прошле године, путем пројеката, Министарство културе је одобрило средства од 12.231,250 динара, рекла је члан Градског већа задужена за културу Града Прокупља Милица Ерић и додала да су запослени у култури и овај пут радили удруженим снагама, сада већ као уигран тим, који је научио да оствари све оно што испланира.
Према њеним речима, сви пројекти који су реализовани од великог су значаја и за локалну самоуправу и саме установе, али и за посетиоце, који су увек на првом месту по важности у плановима и програмима прокупачког Музеја, Дома културе, Библиотеке, Архива и Културно образовног центра.
Тако су Народном музеју Топлице одобрена четири пројекта у износу од 2.751.250 динара. Реч је о пројектима Хисар-археолошка истраживања, Света Петка „Матарола“, „Лице Плочника“ и „Заштита и чување архивске грађе“.
Народна библиотека „Раде Драинац“, путем три реализована пројекта „Драинчеви сусрети песника“, превод Драинца на енглески језик и фестивал „Лектирићи екс ју фест“, добила је 750.000 динара. Дом културе „Радивој Увалић Бата“ је имао шест одобрених пројекта и за њих је добио 2.830.000 динара. Ради се о пројектима „Ивањданска ликовна колонија“, часопис „Ток“, „100 година КУД Абрашевић“, позоришна представа за децу „Пола пола“, климатизација и грејање и вентилација.
Историјском архиву Топлице у 2021. години одобрена су средства за три пројекта у вредности од 5.900.000 динара. Реч је о покретним архивским полицама за депо и информатичко техничким ресурсима.
–Оно што, поред ових важних пројеката треба истаћи за 2021. годину, јесте и то да је у нашем граду, у склупу Музеја, отворен нови простор у коме се могу организовати различита културна дешавања, а то је Спомен соба „Гвозденом пуку“. Од велике важности и значаја за прокупачки Музеј јесте и Сретењски орден, којим је ову установу одликовао председник Србије Александар Вучић. Ту је и јубилеј 25. година галерије „Божа Илић“, која заједно са галеријом Музеја, коме и припада, у 2021. години бележи 7000 посетилаца, истакла је већница Ерић.
И прошла година је, како наглашавају директори прокупачких установа културе, Библиотеке Драган Огњановић, Музеја Љиљана Красић, Дома културе Тијана Петровић, Архива Милан Стојановић и КОЦ-а Бојан Миленковић, била тешка, али је свакако била и изазов, исто колико и 2020. година.
–Сваки посетилац и реализована манифестација у прошлој години, представља успех свих запослених. Овом приликом се захваљујемо министраствима на подршци, али и локалној самоуправи, која максимално подржава наш рад и финансијски помаже, кад год је то потребно. Поносимо се тиме, што се за наш град зна по нашим традиционалним манифестацијама, које се по програмима којe садрже, сасвим слободно можемо рећи, налазе у врху најбољих манифестација у земљи, нагласили су директори прокупачких установа културе.
За прокупачку Библиотеку, а самим тим и за њене чланове је од великог значаја да је набавила 3500 књига, да има 2000 чланова и да је забележила број од 3000 посетилаца. За исти период у Дому културе је забележено 4000 посетилаца.
–Сумирајући резултате рада прокупачких установа у прошлој години, битно је рећи да је путем пројеката и средстава из сопственог буџета, уложено 43 милиона динара за све поменуте пројекте, док је у пројекат „За унапређење доступности културних добара на брду Хисар, реконструкцијом пута „Др Алекса Савић“ уложено 17 милиона динара. У току прошле године, у оквиру овог пројекта, урађена је комплетна расвета дуж целе асфалтиране улице, почев од Дома културе до врха брда Хисар. Овај асфалтирани пут много значи свим Прокупчанима, јер сада лакше и безбедније могу доћи до свог омиљеног шеталишта, додала је Ерић.
Она се захвалила Министарству културе и информисања и Министарству трговине, туризма и телекомуникација на разумевању и финансијској подршци и подвукла, да ће у 2022. години, приоритет локалне самоуправе бити решавање проблематике везане за градску Библиотеку, брдо Хисар и археолошко налазиште Плочник.
Пожелевши свим Пркупчанима боље дане у новој години, већница за културу у Граду Прокупљу Милица Ерић је истакла да ће локална самоуправа и убудуће радити на томе да наш град буде боље, уређеније, богатије и срећније место за живот наших суграђана.
–Желим да сви људи буду задовољнији и остваренији. Важно је да смо кренули да радимо на томе да боље живимо. То јесте посао за читаве генерације, али битно је да је започет. Заједно, уз нове идеје и нове планове, које ћемо настојати да реализујемо, учинићемо да нам место у коме живимо и стварамо буде лепше и за нас и за генерације које долазе. Надам да се да ће наш град, по свему што радимо, не само у култури, већ и на другим пољима стваралаштва бити пртепознатљив. Желимо да нас генерације, које ће овде живети и стварати, памте по ономе што смо урадили за њих, подвукла је већница.