Промоцијом нове генерације инжењера пољопривреде Висока пољопривредно-прехрамбена школа струковних студија ( ВППШ ) у Прокупљу обележила је 41 годину постојања и рада.
Дипломе су добили 160 свршених студената основних и 40 специјалистичких студија.
Директор ВППШ др Дејан Давидовић честитао је свршеним студентима доделу диплома са надом да ће велики број њих наставити даље школовање и стећи још веће знање из различитих области пољопривреде.
-Студирањем на овој јединој прокупачкој високошколској установи и у овом делу Србије из области пољопривреде стекли сте знање које у веома кратком периоду можете да примените у пракси. Очекујем да велики број свршених студената основних студија у овој школи настави даље школовање на спацијалистичким студијама, изјавио је он додавши да је ВППШ аплицирала код Министарства просвете да се у наредној школској 2018/ 2019. години кандидатима омогући и школовање на мастер студијама.
У претходне четири деценије школа је увек имала добру сарадњу са Министарством просвете, пољопривреде, локалном самоуправом и многим друштвеним и приватним фирмама.
Давидовић је напоменуо да се се у протеклих неколико година велика пажња посветила практичном делу наставе и да је то разлог зашто је школа покренула своју економију већој од два хектара у атару села Мала Плана.
Говорећи о међународном пројекту под називом „Развој сеоског туризма“, чија реализација је почела крајем прошле године, Давидовић је изјавио да се он спроводи планираном динамиком.
-Носиоц овог пројекта, чија вредност износи 1,2 милиона евра, је прокупачка ВППШ која у сарадњи са установама из Словачке, Македоније, Босне и Херцеговине, Грчке, Румуније и других замаља треба са заврши у наредне тру године.
Заменик председника општине Прокупље Мирољуб Пауновић напомиље да је ова високошколска установа у протекле четири деценије била расадник многих стручњака који су дали велики допринос развоју пољопривреде, не само у Топлици, него и у другим деловима Србије.
-Значај ове знанствене установе у наредном периоду још више ће доћи до изражаја. Професори ће уз теоретску и практичну наставу бити главни носиоци преноса знања младима који желе да примене нове технологије , прилагоде се стандардима ЕУ и своју производњу подигну на већи ниво прераде, рекао је Пауновић.
Заменик директора ВППШ др проф Саша Петровић напомиње да је за 41 годину постојања и успешног рада овде дипломе стекло близу 4.000 студената, који су највећим делом стечено знање применили радом у пољопривреди.
-Знање и практичан рад који сам стекао током трогодишњег студирања добро ће ми доћу на сопственом пољопривредном газдинству, изјавио је након добијања дипломе и стицања звања инжењера Душан Николић из села Јасеница код Житорађе који на површини од пет хектара највише производи паприку и парадајз.