У оквиру Пројекта „Миграције у функцији одрживог развоја“ који реализује Министарство туризма и омладине у подршку Међународне организације за миграције у свечаној сали Градске управе у Прокупљу одржан је радни састанак коме су присуствовали сви релевентни учесници у спровођењу и реализацији локалне политике за младе.
Састанку су поред организатора и представника Канцеларије за омладину и спорт и локалне самоуправе у Прокупљу, присуствовали и представници Савета за младе, Савета за запошљавање, Савета за миграције, затим здравствених установа и Центра за социјални рад, као и представни ђачких парламената, ромских удружења, омладинских организација и други.
-У шест градова и општина широм Србије одржавамо овакве састанке са циљем да орјентишемо учеснике и све заинтересоване стране у заједници око идеалних корака у изради планова стратешке бриге о младима и локалних планова за младе, казао је Душко Крстић предавач на поменутом пројекту.
Он је нагласио да су приоритети Републике Србије у омладинској политици израда стратегије за младе и закона о младима, рад на успостављању омладинских центара и укључивање омладинских удружења у све активности које се односе на младе.
Такође је додао да ће исход свих тих радних састанака бити један приручник који ће користити јединицама локалне самоуправе у процесу израде Локалних планова за младе.
-Са друге стране орјентисаћемо се и на то, како тема миграције може да допринесе локалном економском развоју, а оно што је чини ми се најважније, је да људима објаснимо да Закон о планском систему, који је у међувремену усвојен, није никакава препрека локалном стратешком планирању, рекао је Крстић наглашавајући да је најважније да систем буде отворен и партиципативан и да што више људи осети власништво над тим процесом и документом, што би требало да осигура његову извеснију реализацију.
-Градске управе доносе краткорочне Планове развоја али колико год они били краткорочни, све се много брже мења од тих планова, рекао је Дејан Костадиновић из Канцеларије за омладину, спорт и физичку културу Града Прокупља.
Он је подсетио да је 2019. године донет први Акциони план за младе и у оквиру њега још тада, активни План за миграције.
-Ово је прилика да сада у сарадњи са Министарством туризма и омладине Републике Србије спојимо све наше досадашње активности на том плану и да пробамо да дамо одговор на миграције младих из Прокупља, казао је Костадиновић.
Тајође је додао да су са освртом на недавни попис становништва, у топличком крају најизраженије миграције младих из села у град и у иностранство.
Покушаћемо да сагледамо тај проблем у целини и да нашим истраживањима помогнемо и допринесемо у стварању и креирању што бољег плана развоја локалне самоуправе, рекао је Дејан Костадиновић.