Povodom navoda koji su se pojavili na pojedinim internet portalima, a tiču se isplate naknade štete za neiskorišćeni godišnji odmor funkcionera, obaveštavamo javnost da su navedeni novinski naslovi napisani krajnje nestručno, neprofesionalno i nezakonito. Naime, članom 9. Zakona o javnom informisanju i medijima propisano je da su urednik ili novinar dužni da s pažnjom primerenom okolnostima, i u skladu sa pravilima novinarske struke, pre objavljivanja informacije koja sadrži podatke o određenoj pojavi, događaju ili ličnosti provere njeno poreklo, istinitost i potpunost. U konkretnom slučaju, izostalo je profesionalno postupanje novinara, već su se pojedini novinari, pobudama da što pre objave navedenu vest, ponašali krajnje neprofesionalno, na šta ih obavezuju Zakon o javnom informisanju i medijima, kao i Kodeks novinara Srbije, i objavili netačnu vest.
Obaveštavamo javnost da funkcionerima Grada nisu nezakonito isplaćeni iznosi o kojima se pisalo u pojedinim medijima. U konkretnom slučaju, postupajući po zahtevima zaposlenih, a shodno odredbama Zakona o zaposlenima u autonomnim pokrajinama i jedinicama lokalne samouprave i Posebnog kolektivnog ugovora za zaposlene u jedinicama lokalne samouprave, donete su odluke o isplati naknada štete za neiskorišćene godišnje odmore. Naime, čl. 3 Zakona o zaposlenima u autonomnim pokrajinama i jedinicama lokalne samouprave propisano je da se zaposlenima, u smislu ovog zakona, smatraju funkcioneri zaposleni u jedinici lokalne samouprave, dok je čl. 11. citiranog zakona propisano da funkcioneri imaju pravo na platu, naknadu i ostala primanja u skladu sa zakonom kojim se uređuju plate, naknade i druga primanja funkcionera u autonomnim pokrajinama i jedinicama lokalne samouprave. Čl. 20 Posebnog kolektivnog ugovora za zaposlene u jedinicama lokalne samouprave propisano je da u slučaju prestanka radnog odnosa, poslodavac je dužan da zaposlenom koji nije iskoristio godišnji odmor u celini ili delimično, isplati novčanu naknadu umesto korišćenja godišnjeg odmora u visini prosečne plate koju je ostvario u prethodnih 12 meseci, srazmerno broju dana neiskorišćenog godišnjeg odmora. Stavom 2 citirane podzakonske odredbe, propisano je da se navedeno pravo utvrđuje i isplaćuje u skladu sa rešenjem poslodavca, u roku od 30 dana od dana prestanka radnog odnosa. Na sednici održanoj dana 31.10.2023. godine, Privremeni organ grada Prokuplja doneo je rešenja o prestanku dužnosti za članove Skupštine grada Prokuplja, Gradskog veća grada Prokuplja, Gradonačelnika i službu Gradonačelnika, a zbog donete Odluke o raspuštanju Skupštine grada Prokuplja, koju je dana 30.10.2023. donela Vlada RS.
U pogledu mirovanja radnog odnosa u drugim organima, imenovani su lišeni prava da koriste godišnje odmore kod poslodavca kod kojih im miruju radni odnosi, s obzirom na odredbu čl. 68. i 73 Zakona o radu. Takođe ističemo da se pravo na godišnji odmor ne prenosi od poslodavca do poslodavca, tako da se pravo na godišnji odmor stečeno u jednom organu Grada ne može preneti kod drugog poslodavca, tako da je jedino zakonito rešenje isplatiti zaposlenom naknadu štete za neiskorišćeni godišnji odmor.
Kako su se prestankom dužnosti navedenih lica stekli zakonom propisani uslovi za naknadu štete zbog neiskorišćenog godišnjeg odmora, doneta su pomenuta rešenja, te nema govora da su ista doneta „nezakonito“, kako to ističu pojedini portali.