Mnogo ljudi se danas okupilo u porti Jug Bogdanove, takozvane „Latinske crkve” u Prokuplju, gde je povodom velikog hrišćanskog i pravoslavnog praznika Pokrov Presvete Bogorodice sveštenstvo crkve Sveti Prokopije služilo svetu arhijerejsku liturgiju.
Sunčan dan i toplo vreme za ovo doba godine omogućilo je da se kao i svake godine, tradicionalno služba održi na otvorenom i da joj vernici prisustvuju u velikom broju, što je još jedna od pogodnosti ovakvog javnog okupljanja u cilju sprečavanja širenja korona virusa.
Kako je objasnio starešina crkve Sveti Prokopije, otac Nikola Ilić, Jug Bogdanova ili „Latinska crkva“ datira iz 14. veka, tačnije 1386. godine, kada je Jug Bogdan sazidao na ostacima starog hrama iz rimskog doba.
–Naša pravoslavna crkva bila je posvećena prazniku Pokrova Presvete Bogorodice, ali je sa prenosom moštiju Svetog Prokopija postala svetilište posvećeno njemu, a tada su crkva i grad dobili ime po Svetom Prokopiju, rekao je otac Nikola Ilić.
Prema njegovim rečima, kako bi se zadržalo sećanje na vreme kada je prokupačka crkva bila posvećena ovom prazniku, tradicionalno se održavaju liturgije na otvorenom u porti crkve Jug Bogdana u kojoj su očuvani ostaci fresaka na kojima su obavljeni konzervatorsko-restauratorski radovi.
Inače, Pravoslavna crkva i vernici danas obeležavaju veliki hrišćanski praznik Pokrov Presvete Bogorodice zaštitnice hrišćanskog sveta, jedan od najvećih praznika posvećenih Bogomajci, a obeležava se sećanjem na njeno čudesno pojavljivanje.
Prema predanju, ona se pojavila za vreme molitve u carigradskoj Bogorodičnoj crkvi 911. godine. U Jevanđelju se kaže da je bila obučena u „zlatokrasnu porfiru i sva je blistala u neiskazanom sjaju, okružena apostolima, svetiteljima, mučenicima i devicama, a u rukama je imala veliki šal kojim kao da je pokrivala narod”, pa je po tome praznik i nazvan.
Zbog toga se ona na pravoslavnim ikonama pojavljuje sa pokrovom u rukama okružena svetiteljima u belim haljinama. Njena odežda je simbol pokroviteljstva i zaštite od gladi, bolesti i pomora.