U renoviranoj zgradi Narodnog muzeja Toplice, nedavno je otvorena izložba “Pločnik 90 godina traganja“, za koju je prilikom otvaranja, ministar kulture u Vladi Republike Srbije Vladan Vukosavljević rekao, da zaslužuje da se nađe u mnogim svetskim muzejima. Zaposleni u ovoj ustanovi kulture mogu da se pohvale i rekonstruisanom postavkom „NOB-a“, u kojoj se sada nalaze tri postavke i to „Prokuplje između dva svetska rata“, „Toplica u Drugom svetskom ratu“ i „Prokuplje od 1945. do 2000.godine“.
– Ovo je ono što posetioci mogu da vide ukoliko posete prokupački muzej, a ono što se ne vidi, a što zahteva puno rada i sređivanja jesu muzejski depoi. Pošto muzej ima puno materijala, a malo prostora za odlaganje, ovo leto je iskorišćeno za sređivanje arhivskog depoa. U njegovom sređivanju učestvuje student arheologije Miloš Milisavljević iz Kuršumlije, koji je tokom avgusta meseca na stručnoj praksi, koja je obavezan deo studija arheologije. Ona je potrebna da bi studenti tokom studiranja saznali šta se u muzejima radi i kako se čuvaju predmeti, rekla je arheolog i muzejski savetnik u Narodnom muzeju Toplice Julka Kuzmanović Cvetković.
Direktor prokupačkog muzeja Darko Žarić ističe da se deo arheološkog materijala čuvao u kuli, na tavanskom prostoru muzeja.
-Ovo je bila dobra prilika da se radnici organizuju preko javnih radova, koje finansira Opština Prokuplje, na prepakivanju tog materijala. Sav posao se radi uz asistenciju arheologa, jer je vrlo bitno da se materijal, (uglavnom keramika i kamen) spakuje, sa ceduljama na kojima se nalaze podaci o uslovima i mestu nalaza, kako bi se predmeti u svako doba mogli identifikovati. Po prvi put za čuvanje ovog materijala, muzej je nabavio kutije u kojima je i dosad trebalo čuvati arheološki materijal, naglasio je Žarić.
S obzirom na to da je u pitanju materijal koji zahteva posebnu pažnju, jer je potrebno oprati fragmente keramike i komade opeka i sve to ponovo zapakovati, u muzeju navode da će ovaj posao biti završen za dva meseca. Po završetku sređivanja arheološke, radiće se i na sređivanju etnološke zbirke.