Недавне падавине нису допринеле ствaрању дубинске влаге, неопходне за припрему земљишта за јесењу сетву. Оптималан рок за овај најважнији пољопривредни јесењи посао је од 5. октобра до 5. новембра.
-Дуготрајна суша може бити разлог да сетвени радови не буду обављени у оптималном року. Очекује се да јесења сетва, на територији Топличког округа, буде обављена на површини од око 7.400 хектара. Озимом пшеницом биће засејано 6.900 хектара, јечмом 450, а преостале површине другим ратарским културама, изјавио је саветодавац за ратарство у Пољопривредно стручној и саветодавној служби Прокупља (ПССС), Радован Бјелица и нагласио да би пољопривредници након првих падавина требало да приступе припреми земљишта за сетву.
Према његовим речима, требало би да пољопривредници користе искључиво декларисано семе пшенице.
-Род и квалитет биће мањи, ако се за сетву користи пшеница са „тавана“. Због тога се топличким ратарима препоручује да сеју само ону пшеницу која је декларисана, рекао је Бјелица и нагласио да је за добар и квалитетан род неопходна и примена прописаних количина минералних ђубрива.
Високе температуре, неуобичајене за ово доба године, и недостатак влаге у земљишту не дозвољавају прокупачким ратарима да крену са јесењом сетвом. Као и претходних, и ове године планирано је да се овај најважнији пољопривредни посао на територији општине Прокупље обави на површини од скоро 2.870 хектара.
Највеће површине наћи ће се под пшеницом. Скоро 2.000 хектара биће посејано озимом пшеницом.
-Ради већег и квалитетнијег рода, пољопривредници не би требало да за сетву користе пшеницу са “тавана”, већ меркалтилну. Прокупачки ратари за сетву најчешће користе сорте пшенице “Симонида”, ”Победа” и “Ренесанса”, изјавио је саветодавац за ратарство у Пољопривредно-стручној служби Прокупље Радован Бјелица и додао да се очекује да озими јечам буде засејан на површини од скоро 690, а крмно биље-170 хектара.
Према његовим речима, пољопривредници би након падавина, које се очекују наредних дана, одмах требало да крену са припремом земљишта и сетвеним радовима.
Оптимални рок за сетву је крај октобра. Ако се она не обави у року, онда се морају повећати количине пшенице и ђубрива за сетву.
-Ратари не би требало да пале ватру на својим њивама. Осим штета које наносе на парцелама, неконтролисано паљење ватре може изазвати несагледиве последице по околину, изјавио је Бјелица и апеловао на пољопривреднике да не пале ватру на отвореном простору.