„Моја бела кошуља“, била је трећа по реду модна ревија, коју су ученици Техничке школе „15. мај“ осмислили и представили љубитељима моде у галерији „Божа Илић“. Настала је уз подршку и под будним оком директора ове школе Биљане Миленковић, менторством и креативним усмеравањем наставника текстилне групе предмета, Гордане Вукајловић, Сузане Копривице и Наташе Ђорђевић, као и помоћног наставника Мирјане Јовић.
-Техничар-моделар одеће је код нас већ четири године, изашла је једна генерација из те струке и ово је трећа година како организујемо модну ревију. Увек су имале интересантне називе, а ове године је то „моја бела кошуља“. Многа деца која воле креативност упишу смер из радозналости, али кад уђу у ту сферу, онда још више заволе то кроз конструкције и различите предмете, кроз ваннаставне активности. Ова модна ревија настала је на основу њихове жеље, у зависности од тога шта воле да облаче, они на конструкцијама конструишу моделе, а онда у пракси и реализују то, рекла је директорка ове школе Биљана Миленковић и додала да ревија садржи 12 модела, који су настали у савременом кабинету, који има и обичне шиваће машине, али и специјалне машине за вез, пресе за пеглање и још много тога што је потребно за рад у овој струци.
-Бела кошуља се наметнула као идеја водиља за овогодишњу, сада већ традиционалну трећу ревију модела ученика. У ношењу беле кошуље ученици виде начин да истакну све вредности које она промовише, да оно што је једном добро, остаје заувек добро. Модели су инспирисани најновијим урбаним креацијама беле кошуље, са благо наглашеним обрисима класичног кроја, који ову кошуљу чини ванвременским модним детаљем, рекла је професор Гордана Вукајловић.
Она је истакла да су кроз ревију хтели да прикажу слику о доброти коју треба да носимо са собом и да је даље ширимо.
-Зато су сви наши модели везани за љубав, веру, лепоту, харизму, елеганцију, племенитост, све оно што је свима нама потребно, а што нам често много недостаје, нагласила је Вукајловић.
Ученица трећег разреда, смера техничар-моделар одеће, Сара Марковић, која је била део ове модне ревије и учествовањем у њеној реализацији, али и као водитељ програма и модел, одушевљена је свакодневним радом у овој школи и смеру који похађа.
-Техничари моделари одеће су једна велика породица. Хармонија коју ова школска породица поседује је права реткост и богатство. Ово је био наш начин да вас подстакнемо да потражите своју белу кошуљу, заблистате у њој и истакнете једноставност, елеганцију и смерност, коју она носи. Наше заједништво још једном је вечаерас заблистало и доказало да је све оствариво уколико имате подршку оних са којима учите, делите и стварате, уз услове, који су за учење и рад одлични, нагласила је Марковићева.
Ученица првог разреда овог смера Јована Јакшић из Медвеђе, била је део овог догађаја као посматрач, али је истакла да једва чека да у оваквим манифестацијама и ствара и учествује.
-Овде сам се уписала у средњу школу, зато што сам чула само много лепих ствари о овом смеру и заинтересовала сам се. Чула сам да иду креативна деца, да се раде много креативне ствари везане за уметност, односно многе ствари у којима сам ја добра. Нисам хтела ликовну школу, па сам се зато одлучила за овај вид уметничког стваралаштва. Јер стварати нове креације уствари јесте једна врста уметности, рекла је Јакшићева и додала да се није покајала, да вредно учи и да су јој утисци о самој школи и раду у њој са вршњацима и професорима јако добри.
– Веома сам задовољна овим смером, већ сада се радујем и једва чекам да будем део овакве манифестације. Планирам да упишем факултет, који ће сасвим сигурно имати везе са овим и сматрам да ћу у овој средњој школи научити све што је потребно да понесем као добар темељ, који ће ми омогућити да напредујем касније на факултету, подвукла је ова ученица.
Да су креације ових ученика биле величанствене, потврдила је одушевљена публика, која нам је рекла да би радо носила неке од ових модела на различитим свечаностима, као и да их на својим матурама, могу с поносом понети и будуће матуранткиње.
Као део целе ове приче, пре настајања и реализације модне ревије, јесте и ликовни конкурс, који је Техничка школа „15. мај“ ове године расписала по пети пут за ученике осмог разреда основних школа Топличког управног округа.
-У оквиру овог конкурса, бирамо најбоље радове у области савременог одевања, а неке од модних креација ученика које смо наградили, биле су управо инспирација за овогодишњу модну колекцију, рекла је директорка школе Биљана Миленковић, уручујући дипломе награђеним ствараоцима, Лани Ивановић (прво место, школа „Мирко“), Тамари Митровић (друго место, школа „Татко“) и Милици Митровић (треће место, школа „9. октобар“). Специјална награда на овом конкурсу за оригиналност припала је Лени Станковић из школе у Пејковцу.
Техничка школа „15. мај“, формирана је давне 1964. године, као школа ученика у привреди из потребе да тадашњи сарачи, кројачи, златари, ковачи, добију виши степен од занатског. До данас је прошла кроз различите фазе свог развоја.
У овој школској години у њој се образују ученици у четири подручја рада и то – елкетротехника, машинство и обрада материјала, саобраћај и текстилство. У подручју текстилства школује се пета генерација техничара моделара одеће, који креативно вештим рукама, негују традицију занатских вештина послератних конфекционара у Прокупљу, а који су управо били инспирација, да се пре 60 година, покрене школа ученика у привреди.