U prokupačkom Domu kulture uz podršku Opštine Prokuplje održana je tribina za đake prvake, ali i njihove roditelje pod nazivom „Bezbednost dece u saobraćaju. Na ovu temu učenicima prokupačkih škola, njihovim roditeljima i učiteljima, govorili su saobraćajni inženjer, glavni nadzor za saobraćaj u Srbiji Marina Lipovac Tanasković, psiholog Marija Stošić i predstavnik Policijske uprave Prokuplje Darko Lazić.
Inicijator ovog projekta koji nosi naziv „Bezbednost dece u saobraćaju“ je direktor firme „Kocić gradnja“ iz Merošine Valentina Kocić. Prema njenim rečima ovo je druga tribina koju organizuju na jugu Srbije. Prva je održana u maju ove godine u Nišu, a planiraju da naredne budu u Knjaževcu, Pirotu i Beloj Palanci.
Govoreći prisutnima o faktorima koji utiču na bezbednost dece u saobraćaju, Lipovac je iznela podatak, koji prema Svetskoj zdravstvenoj organizaciji kaže da svake godine u svetu pogine 500 dece na dan, a da je u poslednje tri godine u našoj zemlji taj broj bio 35.
-Faktori koji utiču na decu u saobraćaju su roditelji, nastavnici i kasnije mediji. Kada roditelj ima pozitivan stav o saobraćaju onda on to prenosi na dete. Međutim brojne studije su pokazale da roditelji znaju mnogo toga o saobraćaju i prenose na svoje dete, ali kada su u prisustvu deteta, onda to malo zaborave. Tako imamo recimo tri četvrtine roditelja koji u prisustvu dece ne prelaze ulicu na pešačkom prelazu, pretrčavaju ulicu tamo gde nema obeleženih zebri i rade sve ono što govore svom detetu da ne treba da radi. Praksa je pokazala da će dete više da nauči iz našeg ponašanja, nego iz onoga što mu se govori, zato je potrebno prvo da sami promenimo ponašanje da bi i deca to učinila, rekla je na današnjoj tribini saobraćajni inženjer Marina Lipovac.
Ona je dodala da ono što učitelji mogu da urade u radu sa decom kada je saobraćaj u pitanju, jeste da kroz različite lekcije na časovima iz predmeta „svet oko nas“ ili likovnog, urade teme koje su vezane za saobraćaj i njihovu bezbednost.
– Pozitivnim kampanjama, predavanjima o kojima će se pisati i čuti, mediji mogu da pomognu da se lakše i brže sazna o eventualnim novinama koje će pomoći svim učesnicima u saobraćaju, a posebno onim najmlađima o kojima danas pričamo. Lokalna samouprava takođe može da učestvuje u svemu tome nagrađujući decu za učestvovanje u različitim akcijama i projektima, kroz koje će učiti i o tome kako da budu sigurni na putu od kuće do škole u prvim školskim danima, ali i kasnije, istakla je Lipovac.
Predstavnik Policijske uprave Prokuplje Darko Lazić je ovom prilikom istakao da se na teritoriji opštine Prokuplje sprovodi akcija „Škola“ u toku čitave školske godine, dok se u drugim gradovima sprovodi samo u toku septembra meseca.
-Naša deca i njihova bezbednost su nam najvažniji zadatak koji imamo svakodnevno. Pored toga što budnim okom prate njihovo kretanje i bezbednost pored škola, naši policijski službenici su se uključili i u različite akcije kao predavači.Tako je za 650 učenika četvrtog i šestog razreda prošle godine održano 89 predavanja. Naša policijska uprava ne brine samo o najmlađima, već i o svim ostalim učesnicima u saobraćaju, a posebno o svršenim srednjoškolcima, koji u tom vremenskom periodu obično u auto školama polažu vozački ispit, istakao je Lazić i dodao da je za njihov rad veoma bitna saradnja sa lokalnom samoupravom, ali i auto školama i učiteljima i profesorima.
On je ovom prilikom pozvao i roditelje svojih najmlađih sugrađana da se obrate policijskoj upravi za sve što im je potrebno ili nejasno u vezi sa bezbednošću njihove dece u saobraćaju. Lazić je najavio da će u cilju bolje saradnje sa roditeljima organizovati akcije koje će imati za cilj podizanje svesti kod dece svih uzrasta, ali i odraslih o bezbednosti u saobraćaju.
Ovom prilikom prisutnima je emitovan film „Pažljivko“ koji je prikazao kako se treba ponašati u saobraćaju.
Predsednik Opštine Prokuplje Aleksandar Simonović se zahvalio inicijatoru ove tribine Valentini Kocić što je bila gost našeg grada i na ovaj način još jednom skrenula pažnju na to koliko je bitno poštovati propise u saobraćaju, kako bi svi bili podjednako bezbedni.
Simonović je njoj, ali i direktorima prokupačkih osnovnih škola i predstavnicima auto škola uručio zahvalnice kao znak dosadašnje uspešne saradnje.
Najboljim likovnim stvaraocima, koji su slikali na temu „Bezbednost dece u saobraćaju“, Uni Milosavljević, Nikoli Veljkoviću i Stojanu Petroviću dodeljene su nagrade.